Akcesoria kominiarskie niezbędne w każdym domu

W każdym domu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze podłączone do przewodów kominowych, powinny znajdować się również akcesoria kominiarskie. Są one niezbędne do czyszczenia paleniska, opróżniania popielnika czy sprawdzania drożności przewodów kominowych. O jakich urządzeniach koniecznie należy wspomnieć w temacie akcesoria kominiarskie niezbędne w każdym domu?

Akcesoria do kominków i pieców

Właściwa metoda rozpalania w piecu i dobrej jakości opał są gwarancją, że zanieczyszczenia w kotle będą gromadziły się znacznie wolniej, a skrobanie zalepionych ścianek wewnątrz paleniska nie będzie konieczne prawie nigdy. Niemniej będąc użytkownikiem kominka, pieca na drewno, węgiel czy ekogroszek, warto mieć w domu kilka akcesoriów przeznaczonych do kominków. Jakie to akcesoria? Przede wszystkim żeliwna szufelka i szczotka, które umożliwiają wymiecenie zabrudzeń, które upadną na podłogę w trakcie dokładania opału do paleniska, ale także w trakcie wyciągania popielnika. Najlepiej jeśli są to przedmioty na wspomnianych już żeliwnych rączkach, które nie ulegną zasmoleniu czy nadpaleniu w tracie kontaktu z gorącym urządzeniem.

Obok tego w domu powinny znaleźć się szczypce, którymi bezpiecznie, bez obaw o poparzenia, dołożymy opał do paleniska. Szczypce muszą być dostatecznie długie i na tyle solidne, by były w stanie unieść większy i cięższy kawałek drewna albo węgla. Szczypce powinny być wygodne do trzymania, podobnie zresztą jak pogrzebacz, pomocny do rozgarniania żaru w palenisku. Idealne, jeśli wszystkie narzędzia można umieścić na estetycznym stojaku. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku kominków, których przecież nie ukrywa się w kotłowni, a umieszcza w salonie.

Akcesoria kominiarskie niezbędne w każdym domu

Powiedzieliśmy już, że akcesoria kominiarskie niezbędne w każdym domu to m.in. pogrzebacz i szczypce. Ale oprócz tego ważną rolę pełnią narzędzia do czyszczenia pieca i komina. Takie akcesoria kominiarskie nie są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego przez kominiarzy, chociaż wchodzą w skład ekwipunku osób, które zawodowo zajmują się dokonywaniem przeglądów kominiarskich i udrażnianiem przewodów kominowych.

W domu na pewno warto mieć okrągłą, drucianką szczotkę na długiej rączce, wygarniacz i kolejny pogrzebacz, tym razem z dość wąskim końcem, którym będzie łatwiej przebić się przez grubą warstwę zanieczyszczeń. Przyda się też wycior o standardowej średnicy. Oczywiście osoba, która zajmuje się czyszczeniem komina, powinna mieć do dyspozycji również węglarkę, do której zapakuje wszelkie wydobyte nieczystości oraz solidne rękawiczki. W niektórych przypadkach przydadzą się również specjalne preparaty do mycia kominków i niektórych pieców.

Pogorszenie drożności komina

Wszelkie wymienione wyżej akcesoria służą przede wszystkim do czyszczenia pieca i połączenia z kominem. A co, jeśli musimy wyczyścić komin od góry? Warto wyposażyć się w specjalne liny, obciążnik kominowy i szczotkę ze stalowych blaszek. A jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie udrażniać komin, wezwijmy na miejsce fachowca w tej dziedzinie, czyli kominiarza.