Co to znaczy kominek dwustronny?

Kominki i piece kominkowe nie są wynalazkiem współczesności. Otwarte paleniska umieszczone w głębi okazałej, bogato zdobionej obudowy, spotkamy w wielu budowlach z minionych wieków, takich jak pałace i rezydencje książęce. Kominki, które buduje się dzisiaj, nie przypominają dawnych urządzeń. Dziś serce kominka stanowi zamknięty wkład kominkowy. Niektóre z nich są dwu-, a nawet trójstronne. Co to znaczy kominek dwustronny?

Jak zbudowany jest kominek?

Otwarte paleniska są dzisiaj rzadkością. Unikamy stosowania tego typu rozwiązań w obawie przed pożarem, zadymieniem pomieszczeń, uciążliwym zapachem. Zamiast tego decydujemy się na wkłady kominkowe, w których palenisko zostało ukryte za szybą kominkową. Jeśli kominek został wyposażony w jedną szybę, zazwyczaj w tym samym miejscu znajdują się też drzwi, którymi dorzucamy ogień do paleniska.

Kominek w domu

Wkład kominkowy to serce kominka. Nad nim, a po części i obok niego, wykonuje się obudowę kominkową. Obudowa zasłania te części wkładu kominkowego, które nie pełnią funkcji dekoracyjnej, ale czasem rozbudowuje się ją jeszcze bardziej, dodając obok kominka stalowe siedzisko albo kamienne półki. Obudowy kominków wykonuje się z różnych materiałów. Czasem jest to beton, cegła albo kamień polny, ale nie da się ukryć, że w nowoczesnym salonie najlepiej prezentuje się obudowa obłożona płytami z kamienia dekoracyjnego, np. z granitu. Kamień jest efektowny, trwały, łatwy w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Dobrze komponuje się z dużą ilością przeszklonych powierzchni, dlatego dobrze w jego otoczeniu wygląda kominek dwustronny.

Rodzaj wkładów kominkowych

Skoro jesteśmy przy budowie kominka, koniecznie należy wspomnieć o rodzajach wkładów kominkowych. Biorąc pod uwagę dwa podstawowe kryteria, wyróżniamy wkłady kominkowe stalowe i żeliwne, wkłady tradycyjne i z płaszczem wodnym. U dobrych producentów wkładów kominkowych znajdziemy wszystkie wymienione rodzaje wkładów. W tej chwili największą popularnością cieszą się wkłady stalowe. Ci, którzy decydują się na kominek głównie ze względu na jego funkcję estetyczną, kupują wkłady tradycyjne o średniej sprawności. Natomiast w sytuacji, gdy chcemy ogrzać dom i wodę użytkową, konieczny będzie wkład z płaszczem wodnym. Do większych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem będzie kominek z płaszczem wodnym dwustronny.

Co to znaczy kominek dwustronny?

Kominek dwustronny to taki, który został wyposażony we wkład kominkowy przeszklony z dwóch stron. Jest to nowe, bardzo interesujące rozwiązanie, odpowiednie do większych pomieszczeń. Ogień w kominkach dwustronnych widoczny jest z dwóch stron – z przodu oraz z prawej lub lewej strony. Jeśli zaprosimy do salonu większą ilość gości i osoby te zajmą kilka mebli wypoczynkowych, wszyscy będą mieć równe szanse, by popatrzeć na tańczące ogniki i poczuć ich relaksującą moc. Jeśli kupujemy wkład kominkowy z dużą ilością przeszklonych powierzchni, warto zadbać, by był wyposażony w system czysta szyba.