Czy ogrzewanie biomasą się opłaca?

Biomasą nazywamy grupę paliw grzewczych spalanych w kotłach pelletowych przeznaczonych zarówno do użytku domowego, jak i do stosowania w budynkach wielorodzinnych, magazynach czy biurowcach. Wybór kotłów na biomasę jest bardzo szeroki. Najczęściej zakupem takiego kotła zainteresowane są osoby prywatne, które chcą wymienić stary kocioł grzewczy na urządzenie nowego typu, umożliwiające spalanie ekologicznego paliwa. Czy takie działanie jest opłacalne? Czy ogrzewanie biomasą się opłaca?

Jak powstaje biomasa?

Biomasa powstaje z części roślin, które poddawane są procesowi mielenia i prasowania pod wysokim ciśnieniem. Oczywiście nie są to przypadkowe rośliny, a takie, które pozwalają na pozyskanie wysokokalorycznego opału. Biomasa powstaje z produktów albo odpadów poprodukcyjnych pochodzących z uprawy rolnej oraz leśnictwa. Są to m.in. wióry i zręby drzewne, słoma zbóż albo łupiny słonecznika. Czy wykorzystywanie opału tego rodzaju jest opłacalne?

Zacznijmy od tego, że biomasa jest paliwem pochodzenia naturalnego. Powstaje z roślin, a więc produktów odnawialnych, takich które można wielokrotnie zbierać i siać/sadzić na nowo. O ile złoża paliw kopalnianych mogą się wyczerpać, poza tym taka działalność wiąże się z degradacją środowiska, o tyle wykorzystywanie części roślin jest działaniem dobrze postrzeganym przez ekologów, a przy tym opłacalnym dla nas wszystkich. Poza tym dobry pellet dobrze się spala, nie emitując przy tym dwutlenku węgla. Emisja innych szkodliwych substancji jest z kolei ograniczona do minimum – spalanie pelletu nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Troska o środowisko naturalne, o jakość powietrza jest działaniem pożądanym i m.in. z tego powodu ogrzewanie biomasą rzeczywiście się opłaca.

Pellet drzewny i jego kaloryczność

Ci, których kwestie ekologii nie przekonują, powinni zwrócić uwagę na fakt, że ogrzewanie pelletem jest korzystne dla domowego budżetu. Pellet drzewny, a taki najczęściej wykorzystuje się w przydomowych kotłowniach, jest paliwem o wysokiej kaloryczności, dostępnym w cenach zbliżonych do cen ekogroszku. Kupując dobry pellet, jaki oferuje hurtownia pelletu Tarskol, nie musimy obawiać się problemów ze spalaniem opału. Dobrej jakości pellet dobrze się spala, oddając do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. Nawet jeśli cena pelletu byłaby wyższa niż innych paliw stałych, ogrzewanie pelletem wciąż jest dla nich konkurencyjne, ponieważ dobrego pelletu wykorzystamy w okresie grzewczym znacznie mniej, aniżeli innego opału kiepskiej jakości.

Czy ogrzewanie biomasą jest wygodne?

Urządzenia grzewcze starszego typu nierzadko wymagają ciągłego nadzoru i częstego dorzucania opału do paleniska. Dla osób pracujących, spędzających większość dnia poza domem, jest to rozwiązanie wysoce kłopotliwe. Inaczej wygląda to w przypadku kotłów na biomasę, które działają niemal bezobsługowo, a przy tym są niezwykle czyste. Ogrzewanie biomasą jest zatem bardzo opłacalne, komfortowe, ponieważ w domu cały czas jest ciepło i czysto. Korzystanie z kotłów na biomasę jest ekologiczne, ekonomiczne i wygodne, dlatego nic dziwnego, że popularność pelletu cały czas rośnie.