Czy palenie drewnem jest szkodliwe?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne, ekologiczne metody ogrzewania pomieszczeń. Wybierane są nie tylko ze względu na fakt, że nie powodują zanieczyszczeń powietrza, ale również dlatego, że mimo wysokich kosztów początkowych, umożliwiają ekonomiczne ogrzewanie domu, a przy tym nie są kłopotliwe w obsłudze. Do nowoczesnych metod ogrzewania zalicza się też kominki z płaszczem wodnym, mimo że kominek zdecydowanie nie jest wynalazkiem współczesności. Prawdą jest jednak, że produkowane dziś urządzenia umożliwiają wygodne, oszczędne, ekologiczne i bezpieczne ogrzewanie pomieszczeń. Oczywiście bardzo ważne jest również to, jakim drewnem będziemy palić w kominku i czy wiemy, jak należy to robić, by palenie drewnem nie było szkodliwe.

Drewno opałowe jako surowiec pochodzenia naturalnego

Kominek to urządzenie grzewcze, które odprowadza do pomieszczenia ciepłe powietrze, ogrzane w wyniku spalania drewna. Kominki z płaszczem wodnym dodatkowo ogrzewają wodę użytkową, jaką zużywamy do prania, zmywania, mycia, kąpieli itd. Kominek może ogrzewać zarówno jedno pomieszczenie (najczęściej jest to salon, w którym został zamontowany), jak i większą ilość pokoi, ale w drugim przypadku konieczne jest połączenie urządzenia z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza.

Na rynku dostępne są kominki na pellet czy kominki elektryczne, niemniej od zawsze największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia w klasycznej formie, czyli takie, w których spala się drewno. Drewno to materiał opałowy naturalnego pochodzenia, co w połączeniu z faktem, że jest to surowiec odnawialny, pozwala zaliczyć je do grupy paliw ekologicznych. Oczywiście odnawianie surowca nie odbywa się w szczególnie szybkim tempie, bo drzewa rosną wiele lat, ale jeśli wycinka drzew i sadzenie nowych egzemplarzy idą ze sobą w parze, to mało prawdopodobne jest, by drewna opałowego miało kiedykolwiek zabraknąć.

Palenie drewnem – czy to się opłaca?

Odpowiadając na pytanie, czy palenie drewnem jest szkodliwe, należy porównać tę metodę ogrzewania z innymi, powszechnie stosowanymi w naszej szerokości geograficznej. Okazuje się, że najpopularniejszym rodzajem opału wciąż pozostaje węgiel, choć powoli odchodzi się od tradycyjnych pieców węglowych, do których trafia nie tylko najtańszy, często zanieczyszczony węgiel, ale i różnego rodzaju opady, kartony czy butelki z tworzyw sztucznych. Piece węglowe wymieniane są na kotły na ekogroszek, kotły na biomasę, poza tym coraz częściej dochodzi do stosowania paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Wszystko to odbywa się w trosce o jakość powietrza, ale i po to, by korzystanie z domowej kotłowni było ekonomiczne i wygodne.

Palenie drewnem a ekologia

Palenie drewnem niestety nie należy do najwygodniejszych metod ogrzewania, ponieważ drewno spala się stosunkowo szybko, co wymusza konieczność pilnowania ognia i częstego dorzucania kolejnych kawałków drewna. Konieczne jest też wygospodarowanie miejsca na przechowywanie opału. Jednocześnie należy zauważyć, że drewno jest stosunkowo tanim materiałem opałowym, poza tym spalanie drewna w kominku ma walor estetyczny. Rozpalony kominek zapewnia przyjemną, rodzinną atmosferę, oczywiście pod warunkiem, że drewno nie kopci i nie strzela. Palenie drewnem nie jest ani szkodliwe, ani uciążliwe, o ile używamy odpowiednich gatunków drewna, nie zapomnieliśmy o sezonowaniu drewna i stosujemy odpowiednią do danego urządzenia technikę rozpalania w kominku.