Czy prawnik musi mieć kasę fiskalną?

Prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży dóbr i usług zobowiązuje do prowadzenia kasy fiskalnej i wydawania klientom paragonów potwierdzających zakup produktów bądź skorzystanie z usługi. Czy taki obowiązek dotyczy również kancelarii prawnych? Czy prawnik musi mieć kasę fiskalną?

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji

W treści rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących czytamy, że zwolnieniu z kasy fiskalnej nie podlegają usługi prawnicze.  Oznacza to, że prawnik musi mieć kasę fiskalną. Od tej zasady istnieje jednak pewien wyjątek i dotyczy on prawników świadczących usługi prawnicze online. Na czym dokładnie polega ten wyjątek?

Czy prawnik musi mieć kasę fiskalną?

Odpowiedź na pytanie, czy prawnik musi mieć kasę fiskalną, jest twierdząca. W rozporządzeniu wymieniono, jakie czynności klasyfikowane są jako usługi prawnicze i podano, że usługi te nie mogą skorzystać ze zwolnień z kasy fiskalnej. Zgodnie z rozporządzeniem do usług prawniczych zalicza się reprezentowanie interesów jednej strony przeciw drugiej stronie przed sądem lub innym ciałem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem doradztwa i reprezentowania w sprawach cywilnych, a także doradztwa i reprezentowania w sprawach karnych.

Usługami prawniczymi są również doradztwo i reprezentowanie w przypadkach sporów pracowniczych oraz doradztwo prawne i ogólne konsultacje. W dalszej kolejności w rozporządzeniu wymienia się przygotowywanie dokumentów prawnych w zakresie statutów, umów, porozumień oraz szeregu dokumentów związanych z prowadzeniem firmy. Usługą prawniczą jest również przygotowywanie dokumentacji patentowej i praw autorskich oraz szeregu innych dokumentów prawnych, a w tym testamentów i pełnomocnictw. Do usług prawniczych zalicza się również czynności wykonywane przez notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych oraz mediatorów sądowych.

Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej?

W pierwszej części artykułu wspomniano, że prawnik nie musi mieć kasy fiskalnej tylko wówczas, gdy świadczy usługi na odległość. Nie dotyczy to jednak każdego przypadku, ponieważ zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej jest tylko ta kancelaria prawna, ten prawnik, który spełni jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze świadczenie usług może mieć miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.

Drugim warunek dotyczy płatności za usługę, tj. świadczenie usług odbywa się na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, a świadczący usługę otrzymuje w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jaka usługa została wykonana.