Czym obłożyć kominek, aby długo utrzymywał ciepło?
Kominek w salonie pełni funkcję estetyczną i pozwala na dogrzanie pomieszczenia, gdy z jakiegoś powodu podstawowe źródło ciepła zawodzi, albo zakres jego działania został umyślnie ograniczony. W większości polskich domów kominek uruchamiany jest sporadycznie, a jeśli codziennie, to zwykle tylko na chwilę, wieczorem, gdy wszyscy domownicy zdążą powrócić ze swoich zajęć. Czasem zdarza się jednak, że kominek stanowi podstawowe źródło ciepła w domu i pracuje niemal nieprzerwanie przez cały dzień i część nocy. Potem z reguły wygasa, chyba że ktoś zdecyduje się na dorzucenie opału. Jeśli nie, to czy możemy podjąć działania, by urządzenie dłużej utrzymywało ciepło?
Wkłady kominkowe – jak dobrać moc urządzenia?
Jeśli chcemy, by dom został ogrzany do pożądanej temperatury, a kominek pochłaniał standardową ilość drewna, musimy odpowiednio dobrać moc urządzenia. Najlepiej posłuchać wskazówek firmy oferującej wysokiej jakości wkłady kominkowe i wykonującej nowoczesne kominki na bazie wkładów stalowych.
Moc urządzenia, które ma ogrzewać cały dom i wodę użytkową, należy obliczyć korzystając ze wzorów. Pod uwagę bierzemy powierzchnię użytkową budynku, jego izolację cieplną, ale również to, jaką temperaturę w domu preferują domownicy. Nie warto przesadzać w żadną ze stron. Tylko kominek o dobrej mocy, z odpowiednio dobranym wkładem kominkowym i właściwie wykonaną obudową kominkową, będzie w stanie właściwie ogrzać dom i długo utrzymać ciepło. Jeśli chodzi o to ostatnie, oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj metoda palenia, a zwłaszcza sposób przygotowania ostatniego wkładu przed snem.
Ostatnie załadowanie kominka przed snem
Nowoczesne kominki dają możliwość regulowania intensywności spalania drewna. Warto korzystać z tej możliwości, szczególnie późnym wieczorem, gdy domownicy szykują się do snu. Zwykle nie ma potrzeby, by kominek działał w nocy pełną parą. Delikatnie zmniejszając moc spalania, spowodujemy, że ogień po ostatnim załadowaniu nie wygaśnie tak szybko. Oczywiście należy wówczas zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i dokładnie stosować się do instrukcji obsługi urządzenia. Ponadto w domu powinny znajdować się czujniki dymu i czadu.
Obudowa kominkowa – ciepła czy zimna?
Kominki wykonuje się obecnie w kilku technologiach, z czego najwięcej mówi się o zabudowie ciepłej i zimnej. Zabudowa zimna dotyczy kominków konwekcyjnych, czyli takich, które nie akumulują ciepła, a od razu wypychają je do pomieszczenia. W przypadku takich kominków nie ma możliwości, by obudowa utrzymywała ciepło. Jeśli chcemy, by kominek, niczym stary piec kaflowy, grzał całą swoją powierzchnią, powinniśmy postawić na obudowę ciepłą.
Czym obłożyć kominek w zabudowie ciepłej? Takie nowoczesne kominki łączą wkłady grzewcze z wymiennikami ciepła zbudowanymi z akumulacyjnych modułów grzewczych z szamotu lub akubetu. Taki kominek długo utrzymuje ciepło, ponieważ pomieszczenie ogrzewane jest zarówno w momencie, kiedy zawartość kominka płonie, jak i po jej zgaśnięciu (poprzez ciepło zgromadzone w samej obudowie urządzenia).