Czym są schody kacze?
Pytając przypadkową osobę o to, jak wyglądają klasyczne schody, prawdopodobnie uzyskalibyśmy coś na wzór definicji schodów prostych. Tymczasem wyszczególniamy wiele rodzajów schodów i zdecydowanie nie wszystkie mają prostą, minimalistyczną konstrukcję. Jedną z takich oryginalnych propozycji są schody kacze.
Schody kacze, czyli jakie?
Schody kacze można wykonać z różnych materiałów, ale najczęściej są to schody drewniane albo schody o metalowej konstrukcji, ale wyposażone w drewniane stopnie. Najczęściej montuje się je tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania schodów szerszych i każdy centymetr jest na wagę złota. Schody te mogą być mniej lub bardziej strome, ale najważniejsza jest odległość pomiędzy stopniami oraz ich naprzemienne ułożenie. Ten model schodów charakteryzuje się bowiem tym, że stopnie nie są prostokątami o identycznych rozmiarach. Stopnie mają jedną stronę szerszą, drugą węższą i montuje się je jeden nad drugim szerszą stroną naprzemiennie.
Schody kacze można zaliczyć do schodów młynarskich, czyli surowych w formie, jednobiegowych, prostych. Różnica polega właśnie na wspomnianym kształcie i charakterystycznym ułożeniu stopni w przypadku schodów kaczych. Zwykle są one też węższe i bardziej strome od klasycznych schodów młynarskich.
Patrząc w dół takich schodów, mamy wrażenie, że stopnie są na przemian powycinane. Dlatego ważne jest, by wędrówkę w górę lub w dół zacząć od właściwej stopy. W tym modelu dostawianie nogi do stojącej niżej nie jest wskazane, a nieuważne schodzenie może zakończyć się bolesnym upadkiem.
Schody do małych pomieszczeń – dostępne rozwiązania
Schody kacze to jedne z najwęższych schodów na rynku. W małych pomieszczeniach mogą sprawdzić się jeszcze schody kręcone albo schody nożycowe, a w ostateczności drabina, ale wydaje się, że schody kacze są mimo wszystko najwygodniejsze spośród wszystkich wymienionych propozycji. Na początku korzystanie z nich może nastręczać pewnych trudności, ale można się do tego przyzwyczaić. Ważne, by zawsze zaczynać od właściwej nogi i nie pomylić kolejności w trakcie schodzenia. Ważne również, by schody były wyposażone w solidną balustradę, która zapewni dodatkowe wsparcie podczas wędrówki w górę i w dół. Po pewnym czasie samodzielnie ze schodów mogą korzystać nawet osoby starsze i dzieci. Wszyscy szybko przekonają się do takiego rozwiązania i uznają że, są to idealne schody do małych pomieszczeń. Gdyby tak nie było, schody młyńskie nie miałyby tak wielu zwolenników.
Schody kacze do mieszkań dwupoziomowych lub wyposażonych w antresolę
Budując dom jednorodzinny, zwykle dbamy o to, by wejście na górę było odpowiednio komfortowe. W przypadku mieszkań dwupoziomowych lub takich, do których (z uwagi na znaczną wysokość) da się dorobić antresolę, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Często każdy centymetr jest na wagę złota. To właśnie w takich mieszkaniach najczęściej możemy natknąć się na schody kacze. Taki model schodów sprawdzi się również w niektórych pomieszczeniach użytkowych, np. na zapleczach sklepów.