Czym są uziomy i jak prawidłowo zamontować piorunochron?
Uziomy to metalowe elementy umieszczone w gruncie, odpowiedzialne za rozprowadzenie pod powierzchnią ziemi energii pochodzącej z wyładowań atmosferycznych i przepięć powstałych w wyniku awarii sieci elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń. Uziomy montuje się po to, by w czasie burzy, albo w czasie awarii sprzętu elektronicznego, nie doszło ani do zniszczenia domowej sieci elektrycznej, ani porażenia osób przebywających w budynku.
Budowa instalacji odgromowej
Instalacja odgromowa składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów. Najważniejsze z nich to zwody, przewody odprowadzające oraz właśnie uziomy. Zwody znajdują się na dachu, przewody odprowadzające rozmieszczone są na długości pomiędzy dachem a gruntem, natomiast uziomy znajdują się bezpośrednio w gruncie. Zwody są tym elementem, który jako pierwszy przejmuje energię pochodzącą z wyładowania atmosferycznego. Następnie energia ta przepływa przez przewody odprowadzające do uziomów, które odpowiadają za bezpieczne rozproszenie jej w gruncie.
Uziomy a systemy odgromowe
Prawidłowo zamontowany piorunochron znajduje się powyżej innych elementów na dachu. Ryzyko, że piorun trafi w inny przedmiot, aniżeli piorunochron, jest wówczas niewielkie. Gdyby tak się stało, mogłoby dojść do mechanicznego uszkodzenia dachu, bowiem energia pioruna jest bardzo wysoka. Jeśli chcemy rzeczywiście czuć się bezpiecznie we własnym domu w czasie burzy, powinniśmy zlecić wykonanie instalacji odgromowej wykwalifikowanym instalatorom. Takie osoby wiedzą, jak prawidłowo połączyć elementy instalacji i w jaki sposób przytwierdzić je do ścian budynku, a także, na jakiej głębokości i jak często wkopać uziomy.
W niektórych przypadkach zdarza się, że uziomy wykonane są znacznie wcześniej, aniżeli montowany cały piorunochron. Dotyczy to uziomów fundamentowych, które wykonuje się już na etapie budowy domu. Oprócz tego możemy mówić o uziomach otokowych, a także uziomach rozmieszczanych punktowo, mających postać metalowych prętów wbitych w ziemię.
Wykonanie instalacji odgromowej a rezystywność gruntu
Nie ulega wątpliwości, że systemy odgromowe powinny być wykonywane przez fachowców. To właśnie oni odpowiedzialni są zbadanie gruntu i dopranie odpowiednich uziomów. Jeśli uziom będzie za krótki, zostanie umieszczony zbyt płytko, albo będzie ich za mało, instalacja może nie działać poprawnie, a stąpnie po gruncie, z którego wystają metalowe pręty, może skończyć się wręcz tragicznie.
Systemy odgromowe instaluje się na podstawie projektu wykonanego po badaniu rezystywności gruntu. Rezystywność to parametr, który określa właściwości gleby w zakresie przewodzenia prądu elektrycznego. Im mniejsza rezystywność, tym lepiej grunt przewodzi prąd elektryczny i tym bardziej rozbudowany musi być układ uziemiający. Dlatego, jeśli znamy rezystywność, możemy oszacować rozmiary układu uziemiającego, a więc m.in. dobrać liczbę i długość uziomów pionowych.