Czyszczenie dachu we własnym zakresie

Dach to element budynku nieustannie narażony na działanie czynników atmosferycznych. Zmienne warunki pogodowe, znaczna wilgotność i zacienienie mogą sprawić, że w niektórych miejscach na dachu pojawią się mchy i porosty. Zabrudzenia na dachu mogą powstawać również na skutek wydobywania się z komina brudzących i klejących się do połaci osadów. Jeśli zabrudzenia są poważne i niekorzystnie wpływają na estetykę budynku, można wezwać fachowców, którzy zajmą się czyszczeniem i konserwacją połaci, a w razie potrzeby – również jej malowaniem. W przypadku mniej dokuczliwych zabrudzeń możliwe jest czyszczenie dachu we własnym zakresie.

Mycie połaci dachowej

Kwaśny deszcz i osady z komina tworzą na dachu nieestetyczne zabrudzenia, które można usunąć za pomocą wody pompowanej pod wysokim ciśnieniem. Do mycia dachu, ale i ścian budynku można wykorzystać myjkę ciśnieniową, która na co dzień służy nam do mycia samochodu. Mycie połaci dachowej należy przeprowadzać w miarę potrzeb, ale pamiętajmy, że lepiej regularnie usuwać niewielkie zabrudzenia niż potem z trudem zmywać powstające latami plamy.

Gromadzący się latami osad i zabrudzenia biologiczne mogą być trudne do usunięcia, dlatego rekomenduje się cykliczne mycie połaci dachowej, niezależnie od tego, czy jest to blachodachówka, dachówka ceramiczna czy inny rodzaj pokrycia dachowego. Myjka ciśnieniowa bez większych trudności upora się z zabrudzeniami, ale jeśli użycie samej wody okazuje się niewystarczające, można postawić na preparaty do mycia dachów.

Preparaty do mycia dachów

Środek do mycia dachu należy dobrać do danego pokrycia dachowego ale i rodzaju zabrudzeń. Przykładowo mchy i porosty na dachówkach ceramicznych wymagają użycia środków biobójczych. Preparat nakłada się na zabrudzenia i pozostawia na wskazany przez producenta czas, zwykle 24 godziny. Po tym czasie środek neutralizuje zabrudzenia biologiczne, a zatem możliwe jest spłukanie środka chemicznego i zabrudzeń przy pomocy myjki ciśnieniowej.