Do czego służą akcesoria dachowe?

Akcesoria dachowe, jak sama nazwa wskazuje, to przedmioty montowane na dachach budynków. Wyróżniamy akcesoria dachowe do różnych zastosowań, montowane w zależności od rodzaju dachu, wielkości budynku i potrzeb mieszkańców. Do czego służą najczęściej kupowane akcesoria dachowe?

Akcesoria uzupełniające wierzchnią warstwę dachu

Do pierwszej grupy akcesoriów dachowych należy zaliczyć te przedmioty, które zwiększają szczelność i trwałość połaci dachowej, wpływają na wentylację pomieszczeń czy sposób odprowadzania wody deszczowej. Śmiało można je nazwać akcesoriami uzupełniającymi wierzchnią warstwę dachu, a przez to wpływającymi na jego trwałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wśród akcesoriów wykorzystywanych przez dekarzy należy wymienić m.in. wiatrownice, pasy nadrynnowe, gąsiory dachowe i rynny koszowe. Elementy te tworzą wraz z pokryciem dachowym spójną całość, nie tylko doskonale spełniają swoją funkcję, ale korzystnie wpływają na estetykę budynku.

Akcesoria dachowe przeciwko ptactwu

Ptaki osiadające na dachach budynków potrafią wyrządzić spore szkody. Znoszą różnego rodzaju słomki i patyki, które w połączeniu z ptasim puchem i odchodami zapychają rynny, a nierzadko również przewody kominowe. Większe ptaki potrafią pozostawić na pokryciu dachowym spore rysy, które sprawiają, że dach traci estetyczny wygląd, a w przypadku dachów blaszanych, może pokryć się rdzą. Sporym problemem są też ptasie odchody, które szpecą nie tylko dach, ale również elewację, parapety i podłogę na balkonie lub tarasie. Dlatego w miejscach gdzie występują spore problemy z osiadaniem ptactwa na dachach budynków, należy pomyśleć o montażu akcesoriów dachowych odstraszających ptaki. Nie zaleca się natomiast stosowania przedmiotów wyposażonych w kolce i inne ostra elementy, które mogłyby wyrządzić ptactwu krzywdę.

Akcesoria dachowe usprawniające komunikację dachową

Terminem akcesoria dachowe określa się systemy komunikacji dachowej. Systemy te, składające się ze stopni dachowych, ław kominiarskich i drabin dachowych, umożliwiają sprawne poruszanie się po dachu i w sposób znaczący wpływają na bezpieczeństwo osób wykonujących prace na wysokościach. Stopnie rozmieszcza się w równych odległościach na odcinku łączącym wyłaz dachowy z kominem, natomiast ławę w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Wynika z tego, że z systemów komunikacji dachowej korzystają przede wszystkim kominiarze, ale nie jest to regułą.

Akcesoria dachowe a ochrona przeciwśniegowa

śniegołapy dachowe

Kolejną kategorię akcesoriów dachowych stanowią płotki przeciwśniegowe, śniegołapy rurowe i rozbijacze śniegu, czyli produkty zapobiegające nagłemu osuwaniu się z dachów znacznych połaci zalegającego śniegu. Płotki i rury przeciwśniegowe utrzymują śnieg na dachu, jednocześnie umożliwiając jego stopniowe uwalnianie. Śnieg w sposób bezpieczny zsuwa się z dachu, nie powodując uszkodzenia rynien, okapów, elewacji, roślin czy pojazdów zaparkowanych obok budynku. Natomiast zadaniem rozbijaczy śniegu jest podzielenie zsuwającej się tafli na mniejsze, mniej niebezpieczne części.