Do czego służą obudowy odgromowe?

Instalacja odgromowa składa się z wielu elementów, które łączy się ze sobą w taki sposób, by umożliwiały bezpieczne odprowadzenie do gruntu energii pochodzącej z wyładowania atmosferycznego. To, jakiego rodzaju elementy zostaną wykorzystane w przypadku danej instalacji, uzależnione jest od wielu czynników. Decyzję w tej sprawie, nie tylko odnośnie zwodów czy przewodów odprowadzających, ale także, jakie obudowy odgromowe będą najlepsze, należy podjąć po konsultacji z fachowcem.

Budowa instalacji odgromowej

Ogólnie rzecz ujmując, systemy ochrony odgromowej składają się ze zwodów, które umieszcza się na dachach budynków, przewodów odprowadzających, którymi prąd przepływa w dół oraz z umieszczonych w gruncie uziomów. Zwody, przewody odprowadzające i uziomy muszą być połączone w taki sposób, by energia przepływała do gruntu, gdzie ulegnie rozproszeniu. Niedopuszczalne jest, by energia pochodząca z wyładowania atmosferycznego dostawała się do domowej instalacji elektrycznej, albo metalowych przedmiotów, których ktoś mógłby dotknąć albo na nich stanąć. Instalacja odgromowa musi być wykonana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Tylko wtedy będzie funkcjonowała prawidłowo, ochroni budynek, przebywające tak osoby i zamontowane sprzęty przed groźnymi skutkami burz.

Obudowy odgromowe i inne elementy izolujące

Z prądem nie ma żartów, dlatego podczas łączenia elementów instalacji należy wykazać dużą cierpliwość. Poza tym konieczne jest użycie wysokiej jakości materiałów, również jeśli chodzi o materiały izolujące. Szczególne znaczenie przypisuje się skrzynkom i studzienkom probierczym, w którym umieszcza się złącza. Tego typu obudowy odgromowe dzielimy na dwa rodzaje – skrzynki do montażu na ścianie i skrzynki do montażu w gruncie. Fachowo nazywa się je ściennymi obudowami do połączenia kontrolnego do zabudowy w elewacji (w przypadku skrzynek ściennych) lub do montażu w gruncie (w przypadku studzienek gruntowych).

Skrzynki i studzienki probiercze z regulacją

Skrzynki ścienne

W zależności od tego, w jaki sposób instalacja będzie wykonywana i którędy puszczone przewody odprowadzające, dobieramy obudowy odgromowe. Jeśli chodzi o skrzynki ścienne, możliwy jest zakup produktów grubościennych i wyposażonych we wzmocnioną pokrywkę, jak i cienkościennych z klasyczną pokrywką. Skrzynki mogą mieć różną głębokość, a w przypadku niektórych możliwa jest regulacja głębokości osadzenia w ścianie.

Studzienki gruntowe

Studzienki pobiercze gruntowe zwykle mają nieco większą głębokość, bo i łatwiej osadzić taką skrzynkę w gruncie, nawet obłożyć brukiem, aniżeli zabudować w ścianie. Studzienki gruntowe również mogą posiadać wzmacnianą pokrywkę. Poza tym dostępne są modele z wejściami na przewody. Skrzynki i studzienki pobiercze służące do zabezpieczania złącza kontrolnego to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.