Do jakich wnętrz pasują schody spiralne metalowe?

Schody spiralne rzadko są pierwszym wyborem inwestorów, którzy decydują się na budowę domu albo modernizację starego budynku mieszkalnego. Wyjątkiem są osoby, którym od zawsze podobały się schody kręcone i koniecznie chcą mieć takie w swoich czterech kątach. Pozostali decydują się raczej na proste, praktyczne rozwiązania, które sprawdzą się i teraz, i za lat dwadzieścia. Niemniej w niektórych wnętrzach naprawdę najlepiej prezentują się schody spiralne metalowe. O jakich wnętrzach mowa?

Zaletą schodów spiralnych są ich niewielkie rozmiary

Mogłoby się wydawać, że konstrukcja, która wielokrotnie skręca, zajmie w pomieszczeniu znacznie więcej miejsca niż schody proste. Wbrew pozorom to wcale nie jest tak. Schody proste, nawet bardzo wąskie, zajmą w wysokim wnętrzu dużo miejsca, ponieważ muszą być na tyle długie, byśmy nie mieli wrażenia, że wspinamy się po drabinie. Im mniej strome schody, tym dalej sięgają, a to oznacza, że znacząco ograniczają przestrzeń w pomieszczeniu. Tymczasem schody kręcone zajmują dokładnie tyle miejsca, ile wynosi ich średnica, która właściwie nigdy nie przekracza dwóch metrów. Oznacza to, że schody na planie koła są idealną propozycją dla mniejszych pomieszczeń.

Schody spiralne metalowe – trwałość i stabilność

Schody okrągłe, bo tym terminem również określa się schody spiralne, zwykle wykonane są w całości z metalu albo z połączenia drewna i metalu. Pierwsze rozwiązanie najczęściej spotykamy w przypadku schodów zewnętrznych bądź schodów wewnętrznych w pomieszczeniach użytkowych, biurowcach, niektórych sklepach, instytucjach kultury. Natomiast jeśli chodzi o wnętrza mieszkalne, dominują schody złożone z metalowej konstrukcji oraz drewnianych stopni.

Schody spiralne

Metalowa konstrukcja jest trwała i stabilna, a takie właśnie powinny być dobre schody wewnętrzne. Chodząc po stopniach, stąpając po kolejnych stopniach, powinniśmy czuć się pewnie i bezpiecznie. Poza tym metal, w porównaniu do drewna, jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli przykładowo uderzymy w schody szczotką odkurzacza, upuścimy na nie szklankę, bądź dziecko wjeździe w nie chodzikiem, na metalu nie pojawią się żadne wyszczerbienia czy choćby wgniecenia.

Schody kręcone a stylistyka wnętrza

Uważa się, że schody spiralne metalowe wewnętrzne najlepiej sprawdzą się tam, gdzie trzeba walczyć o każdy centymetr podłogi. Jest to prawda, niemniej takie schody równie dobrze wyglądają w dużym holu czy otwartym salonie z kuchnią, gdzie pełnią funkcję dekoracyjną. Nowoczesne wnętrze, w którym nie brakuje modowych akcentów, z pewnością jest właściwym miejscem na montaż schodów na planie koła.

O takich schodach powinni pomyśleć również właściciele wysokich mieszkań, w których istnieje możliwość wykonania antresoli. Z pewnością jest to lepsza alternatywa dla drabiny, po której dość szybko dostaniemy się na górę, ale trudno nam będzie wnieść jakieś przedmioty. Schody spiralne metalowe są pod tym względem zdecydowanie wygodniejsze.