Do kiedy można skorzystać z dotacji na piec na pellet?

Jedną z metod walki ze smogiem jest zachęcanie obywateli do wymiany starych źródeł ciepła na nowoczesne kotły grzewcze, służące do spalania ekologicznego paliwa. Niestety samo mówienie o zaletach użytkowania nowoczesnych kotłów, nie dla każdego stanowi dostateczną zachętę do inwestowania w kolejne źródła ogrzewania. Prawdziwą zachętę stanowi natomiast możliwość skorzystania z dofinansowania na piec na pellet, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Dofinansowanie do wymiany pieca

W ramach programu Czyste Powietrze można skorzystać z dofinansowania na wymianę pieca i instalacji centralnego ogrzewania, ale również na ocieplenie domu i stropów oraz wymianę okien czy drzwi. Chodzi o to, by ogrzewać dom z wykorzystaniem ekologicznych metod, a przy tym nie dopuścić, by ciepło uciekało na zewnątrz. Jeśli dom nie będzie dostatecznie szczelny, konieczne stanie się zużywanie większej ilości opału, a to z kolei negatywnie wpłynie na jakość powietrza. Dlatego program Czyste Powietrze zachęca nie tylko do wymiany kotłów grzewczych, ale również o to, by nawet ekologiczne paliwo nie musiało być spalane w nadmiarze.

Do kiedy można kupić piec na pellet? Czas trwania programu Czyste Powietrze

Wnioski o dotacje można składać od 19 września 2018 roku, ale od tamtego czasu nastąpiły pewne zmiany w zasadach składania wniosków, jak warunkach przyznawania dofinansowania. Trudno przewidzieć, czy obecne zasady będą obowiązywały do końca programu, tj. do 2029 roku, czy też pojawią się kolejne ulepszenia.

Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o warunkach uczestnictwa w programie, powinni zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej poświęconej dofinansowaniom bądź wziąć udział w spotkaniu dotyczącym realizacji programu. Takie spotkania odbywają się cyklicznie na terenie każdej gminy.

Wymiana przestarzałych źródeł ciepła – piec na pellet

Program „Czyste Powietrze” daje Polakom szanse na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Koszt zakupu nowych kotłów grzewczych dla wielu osób jest wciąć bardzo wysoki, a dzięki dofinansowaniom, mogą zrealizować takie plany znacznie szybciej, co będzie korzystne dla ogółu społeczeństwa. Im mniej starych pieców węglowych, tym czystszym powietrzem oddychamy.

Wśród ekologicznych źródeł ciepła, w jakie warto inwestować, wymienia się piec na pellet. Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Jeśli producent pelletu dysponuje własnym surowcem, ma pod kontrolą cały proces produkcyjny, począwszy od korowania bel drewna, skończywszy na pakowaniu i wysyłce gotowego granulatu. Ściśle kontrolowany proces produkcyjny jest gwarancją powstawania wysokiej jakości paliwa.

Ze względu na liczne zalety ogrzewania pelletem, wiele osób korzysta z programu „Czyste powietrze” właśnie po to, by kupić piec na pellet. Można spodziewać się, że do końca programu, czyli do roku 2029 pellet stanie się jedną z najczęściej wybieranych metod ogrzewania budynków mieszkalnych.