Domowy kominek – gazowy czy na drewno?

Kominek to urządzenie grzewcze, które, w przeciwieństwie do kotłów węglowych, kotłów na biomasę, czy olejowych, służy nie tylko do ogrzewania, ale i dekorowania pomieszczeń. Nie da się ukryć, że estetyczna funkcja kominka jest równie ważna, a dla niektórych nawet ważniejsza, niż funkcja użytkowa. Niektórzy chcą mieć w domu kominek właśnie ze względu na jego efektowny wygląd oraz tworzoną przez niego atmosferę. Ale jaki kominek wybrać – gazowy czy na drewno?

Czy w każdym budynku można zamontować kominek?

Tradycyjne kominki, czyli takie, w których spala się paliwo stałe, najczęściej drewno, można montować przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Montaż kominka w budynku wielorodzinnym najczęściej nie jest możliwy, bo raz, że nie pozwalają na to przepisy, a dwa, że mieszkając w bloku, nie mamy dostępu do komina. Natomiast jeśli chodzi o domy jednorodzinne, tutaj sprawa jest znacznie łatwiejsza, bo nawet jeśli komina nie ma, można go wybudować. Ale bardzo ważna jest również wysokość pomieszczenia, nośność podłogi oraz sposób jego wentylacji.

Chcąc postawić w domu kominek, musimy zadbać o spełnienie wszystkich warunków, określonych w przepisach prawa budowlanego. Natomiast jeśli chodzi o samo urządzenie, rodzaj wkładu kominkowego, jego wielkość i budowę, a także materiały na obudowę kominkową, panuje pełna dowolność.

Kominek w budynku wielorodzinnym?

Wiemy już, że wkłady kominkowe przystosowane do spalania węgla, nie nadają się do budynków wielorodzinnych. Mieszkając w bloku, najprawdopodobniej musimy zrezygnować z marzenia, jakim są tradycyjne kominki. Istnieje jednak inny sposób na spełnienia marzenia o kominku w ogóle. Rozwiązaniem tym są kominki elektryczne, kominki na biopaliwo, kominki gazowe. Ich największą zaletą jest fakt, że nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych.

Tradycyjne kominki na drewno czy kominki gazowe?

Producent kominków tradycyjnych, czyli właściwie wkładów kominkowych żeliwnych albo stalowo-szamotowych, prezentuje swoim klientom bardzo szeroką ofertę. Wybierać można wśród wkładów przeszklonych z jednej, dwóch, a nawet trzech stron, wkładów z szybą panoramiczną albo o innym kształcie, drzwiczkami otwieranymi na bok lub do góry. Tak wiele możliwości wyboru sprawia, że właściwie każdy jest w stanie spełnić marzenie o posiadaniu kominka. Ale jeśli nie ma warunków na montaż tradycyjnego wkładu, może postawić na kominek gazowy.

Trudno rozpatrywać, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ klienci mają różne potrzeby, różne wizje. Zwykle pierwszym wyborem jest kominek tradycyjny, ale kominki gazowe również mają wielu zwolenników. Taki kominek śmiało można uznać za wyznacznik luksusu. A jego największą zaletą jest to, że jego montaż nie wymaga ani specjalnej instalacji wentylacyjnej, ani przewodów kominowych. Kominek gazowy musi być jednak podłączony do tzw. przewodu powietrzno-spalinowego. Nie jest to skomplikowana instalacja, zwłaszcza że inwestor nie zajmuje się jej wykonaniem, a powierza to zadanie profesjonalnej firmie instalatorskiej. Jeśli montujemy kominek gazowy, instalator powinien powiadać uprawnienia gazowe.