Gdzie kupić dobry pellet?

Ogrzewanie pelletem to jedna z chętniej stosowanych metod grzewczych w domach jednorodzinnych. W tej chwili zapotrzebowanie na dobry pellet jest naprawdę spore, a to sprawia, że na rynku co chwilę pojawiają się nowi producenci biomasy. Niestety, nie wszyscy należycie kontrolują proces produkcyjny pelletu, nie wszyscy przygotowują go wyłącznie z oczyszczonych wiórów drzewnych. Jak nie dać się oszukać i gdzie kupić dobry pellet na cały sezon?

Jakość pelletu a ekologia

Jest wiele powodów, dla których pellet stał się jednym z chętniej wybieranych paliw grzewczych. Na pewno bardzo istotny jest tutaj aspekt ekonomiczny – wysoka kaloryczność pelletu idzie w parze z przystępną ceną opału. W tej chwili, z uwagi na zdecydowanie większą świadomość społeczeństwa, równie ważne są względy ekologiczne. Pellet jest paliwem ekologicznym, co oznacza, że nie powoduje powstawania szkodliwego smogu. Opał ten wytwarza się z produktów bądź odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i spokrewnionych gałęzi przemysłu.

Najpopularniejszy jest pellet drzewny, który wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Można zatem rzecz, że jest paliwem naturalnego pochodzenia, odnawialnym, bo chociaż nowe drzewa rosną wiele lat, to jednak  nieustannie wyrastają. Poza tym dobry pellet spala się równo i długo. Wysoka jakość pelletu wyprodukowanego z czystych odpadów drzewnych sprawia, że w czasie spalania do atmosfery nie przedostaje się dwutlenek węgla, a emisja innych substancji zostaje ograniczona do minimum.

Dobry pellet – jak rozpoznać jakość paliwa?

O jakości pelletu ostatecznie przekonamy się wówczas, gdy zdecydujemy się wykorzystać go w przydomowej kotłowni. Jeśli nie spowoduje problemów z podajnikiem – częstego zapychania i awarii,  prawdopodobnie jest paliwem dobrej jakości. Jednak obok tego koniecznie należy zwrócić uwagę na ilość popiołu gromadzącego się w popielniku, na to, czy pellet nie strzela, nie kopci i nie powoduje powstawania brzydkich zapachów. Dobry pellet pachnie drewnem, w powietrzu nie unoszą się żadne chemiczne zapachy.

W pewnym stopniu jakość pelletu można ocenić przed uruchomieniem kotła grzewczego. Wystarczy przyjrzeć się workom z granulatem i ocenić, jak wiele popiołu znajduje się wewnątrz i czy granulat ma tendencje do rozpadania się na mniejsze części. Jeśli popiołu i pokruszonego pelletu jest dużo, do tego kolor i struktura granulatu budzi wątpliwość, prawdopodobnie do produkcji pelletu wykorzystano sztuczne domieszki.

Gdzie kupić dobry pellet?

Jakość pelletu możemy rozpoznać na podstawie wyglądu granulatu oraz tego, jak się spala. Ale zamiast przeprowadzać domowe testy, wolelibyśmy od razu zamówić takie paliwo, którego jakość nie będzie wzbudzała żadnych wątpliwości. Najlepiej jeśli zakupu dokonamy prosto u producenta, który wytwarza pellet z własnego surowca. Często są to firmy, które jednocześnie zajmują się produkcją pelletu i prowadzeniem tartaku. Mają wgląd w cały proces produkcyjny, począwszy od korowania belki drewna, skończywszy na pakowaniu pelletu w foliowe worki.