Gdzie kupić dobry pellet?

Rosnące zainteresowanie ekologicznymi metodami ogrzewania budynków przekłada się na wzrost liczby producentów i sprzedawców pelletu. W tej chwili nie ma potrzeby sprowadzania biomasy z drugiego końca Polski, bo pellet dostępny jest wszędzie. Czasem jednak paliwo warto zamówić gdzieś dalej, zarówno ze względu na lepszą cenę, jak i wyższą jakość opału. Dobry pellet to podstawa, jeśli chcemy, by ogrzewanie domu było wygodne, czyste i bezpieczne.

Czym charakteryzuje się dobry pellet?

Testy w przydomowej kotłowni

Najwięcej informacji o jakości pelletu uzyskamy wówczas, gdy zaczniemy go spalać w domowym kotle. Dlatego też, jeśli chcemy zamówić pellet w nowym miejscu, nie należy od razu decydować się na zakup granulatu na cały sezon. Przeciwnie – najpierw warto kupić jeden lub dwa worki, sprawdzić jak przebiega proces spalania, a dopiero na tej podstawie zdecydować, czy współpraca ze sprzedawcą będzie kontynuowana. Producent dobrego pelletu nie obawia się, że testy wypadną negatywnie, dlatego daje możliwość zakupu pojedynczych worków.

Dobry pellet dobrze się spala, co oznacza, że nie spieka się i nie zapycha podajnika, poza tym nie dochodzi do szybkiego zapełniania pojemnika na popiół. Poza tym spalaniu pelletu nie powinny towarzyszyć żadne trzaski, kopcenie czy wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Przeciwnie – spalany pellet powinien przyjemnie pachnieć palonym drewnem.

Wygląd granulatu, zawartość popiołu we worku z pelletm

Oczywiście pewne informacje o jakości paliwa możemy zdobyć jeszcze zanim zdecydujemy się na użycie go w przydomowej kotłowni. Wystarczy dobrze przyjrzeć się zawartości otrzymanego worka. Jeśli w worku znajduje się duża ilość popiołu i pokruszonego pelletu, trudno spodziewać się, że będzie to paliwo dobrej jakości. Dobry pellet ma formę zwartych granulek jednakowej wielkości. Granulki są gładkie i jednobarwne, nie obserwujemy występowania cząstek w innym kolorze. Jeśli taki się trafiają, można spodziewać się, że do odpadów drzewnych zostały dodane inne składniki, np. materiały drewnopodobne.

Gdzie kupić dobry pellet?

Jeśli testy w przydomowej kotłowni wypadną pozytywnie, a cena oferowanego paliwa należy do przystępnych, odpowiedź na pytanie, gdzie kupić dobry pellet wydaje się oczywista. Ale czy bez testów nie da się kupić dobrej jakości opału? Wiele osób od razu składa zamówienie na kilka ton pelletu, mimo że wcześniej nie korzystało z oferty sprzedawcy. Skąd zatem wiadomo, że będzie to dobry pellet? Przede wszystkim warto sprawdzić opinie zamieszczone w sieci, przy czym pamiętajmy, że nie wszystkie muszą być prawdziwe. Ponadto należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej producenta pelletu, a szczególnie z danymi dotyczącymi kaloryczności i wilgotności pelletu oraz zawartości popiołu. Dobrze również, jeśli na stronie znajdują się informacje dotyczące przebiegu procesu produkcyjnego oraz pochodzenia odpadów drzewnych. Jeśli producent dysponuje własnym surowcem, ma pewność, że odpady pochodzą z drewna czystego, zdrowego i niepokrytego farbami czy klejem.