Ile kosztuje piec na pellet?

Zanieczyszczenia powietrza to poważny problem. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji ogrzewania domu opałem złej jakości, dlatego w ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie ekologicznymi metodami grzewczymi. Jedną z nich jest ogrzewanie pelletem. Dlaczego warto ogrzewać dom biomasą i ile kosztuje piec na pellet?

Zalety ogrzewania domu pelletem

Zanim przejdziemy do omówienia zalet ogrzewania domów jednorodzinnych pelletem, musimy wyjaśnić, czym właściwie jest pellet i w jaki sposób powstaje. Właściwie sam sposób powstawania pelletu stanowi jedną z jego zalet. Dlaczego? Ponieważ biomasa to paliwo pochodzenia naturalnego, a przy tym odnawialne. Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów i odpadów z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Wytwarza się go ze słomy zbóż, pestek słonecznika czy odpadów drzewnych, a więc z części roślin, które można wielokrotnie uprawiać. Oczywiście nie sposób wyhodować drzewa w ciągu jednego roku, niemniej faktem jest, że na miejscu ściętego drzewa można posadzić nowe. Nie dochodzi do wyczerpania zasobów znajdujących się pod ziemią, ani degradacji środowiska naturalnego, jak w przypadku wydobycia węgla. Zauważmy również, że drzewa nie są ścinane w celu wyprodukowania pelletu. Producenci biomasy korzystają z odpadów drzewnych, a więc tego, co pozostało po obróbce drewna ściętego w innym celu.

Wysoka kaloryczność pelletu

W związku z tym, że pellet drzewny powstaje z dokładnie zmielonych i sprasowanych odpadów drzewnych, stosunkowo niewielkie granulki dają tyle samo ciepła, co sporych rozmiarów kawałek drewna. Pellet dobrej jakości ma wysoką kaloryczność, a przy tym charakteryzuje się niezbyt dużą wilgotnością i niewielką zawartością popiołu. To sprawia, że umożliwia ekonomiczne ogrzewanie budynków jednorodzinnych i nie tylko. Kaloryczność pelletu porównuje się z kalorycznością węgla typu ekogroszek. Jednakże pellet ma sporą przewagę nad ekogroszkiem, ponieważ jest znacznie czystszy, wygodniejszy w transporcie i przechowywaniu.

Ile kosztuje piec na pellet?

Pellet jest paliwem czystym, co oznacza, że śmiało można przechowywać go w pomieszczeniach wewnątrz domu. W przeciwieństwie do węgla, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, nie pozostawia czarnych śladów, nie tworzy czarnej chmury w chwili, gdy wsypujemy go do pieca. W pomieszczeniach, w których znajduje się kocioł na biomasę, swobodnie można suszyć pranie. Jedyne, co unosi się w powietrzu, to subtelny zapach drewna.

Wsypywanie pelletu do pieca jest bardzo łatwe, ponieważ paliwo pakowane jest w poręczne worki o wadze 15 kg. Pelletu nie wsypuje się bezpośrednio do paleniska, a do specjalnego pojemnika z podajnikiem. Piec sam pobiera odpowiednią ilość opału, raz na kilka dni wystarczy jedynie uzupełnić zapasy. Jest to zatem niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku osób, które większość dnia spędzają poza domem i nie mają możliwości kontrolowania ognia. Poza tym piec można zaprogramować w taki sposób, by uruchamiał się samoczynnie o określonej porze. Ile kosztuje piec na pellet w takiej nowoczesnej formie? Ceny zaczynają się od około 5 tysięcy zł, a za najnowsze modele trzeba zapłacić powyżej 10 tysięcy. Wiele zależy od wielkości i mocy urządzenia.