Instalacje hydrauliczne – jaki zastosować rodzaj materiałów?

Instalacje hydrauliczne mogą być wykonane z kilku różnych materiałów i zwykle to inwestor decyduje o wyborze konkretnego typu, choć przed podjęciem decyzji powinien poznać wady i zalety każdego rozwiązania oraz skonsultować swoje pomysły z fachowcem w dziedzinie hydrauliki.

Jaki materiał na instalację?

Decyzja o budowie domu została podjęta, projekt budynku wykonany, ale to wcale nie oznacza, że inwestor nie będzie musiał podjąć jeszcze wielu trudnych decyzji. Ważne są zwłaszcza decyzje dotyczące instalacji domowych, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej.

Jeśli chodzi o instalacje wodne, konieczne jest zdecydowanie nie tylko o sposobie rozmieszczenia rur , a co za tym idzie – urządzeń sanitarnych, pralki czy zmywarki, ale także wybranie materiału na instalację. Kilkanaście lat temu podstawowym materiałem stosowanym w instalacjach wodnych były rury stalowe. Dziś używa się ich znacznie rzadziej, choć jeszcze nie zostały całkiem wyparte przez rury z tworzyw sztucznych. Obok tego stosuje się rury miedziane.

W przypadku instalacji wodnych niezwykle istotne jest, by używane materiału były odporne na korozję i nie zarastały kamieniem. Nie bez znaczenia jest też łatwość montażu – hydraulik Bielsko znacznie szybciej wykona instalację z tworzywa sztucznego, które jest stosunkowo lekkie i łatwe w łączeniu, aniżeli instalację stalową.

Instalacje hydrauliczne stalowe

Stosowane dzisiaj rzadziej, ale przez niektórych cenione ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną. Rury są sztywne i nie ulegają deformacją, zatem nie muszą być przytrzymywane w tak wielu punktach, jak rury z tworzyw sztucznych. Niestety są przy tym dosyć ciężkie, a przy tym mniej odporne na korozję.

Instalacje hydrauliczne miedziane

Rury miedziane, podobnie jak stalowe, są odporne na działanie wysokich temperatur. Jednak w przeciwieństwie do nich nie ulegają starzeniu, poza tym stawiają znikomy opór hydrauliczny, przez co mogą być znacznie węższe i lżejsze od rur stalowych. Łatwiej ukryć je w ścianie.

Instalacje hydrauliczne z tworzyw sztucznych

Rury z tworzyw sztucznych stosuje się obecnie najczęściej. Nie ulegają korozji, nie tworzy się w nich kamień kotłowy, nie przenoszą drgań, tłumią szumy, są lekkie i łatwe w montażu. Oczywiście mają też pewne wady, a jedną z nich jest stosunkowo duża średnica, co wymaga wykonania dość głębokich żłobień w ścianach.