Jak często robić przegląd komina?

Dom wybudowany zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego, dom z funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, do tego wyposażony w nowoczesne instalacje, jest miejscem komfortowym dla mieszkańców i bezpiecznym. Niemniej niektóre instalacje wymagają systematycznego sprawdzania, nawet jeśli zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów i z ogromną troską o detale. Przeglądów wymaga zwłaszcza instalacja gazowa, instalacja wentylacyjna i przewody kominowe. Jak często robić przegląd komina?

Komin w nowoczesnym budynku mieszkalnym

Niektóre nowoczesne domy nie wymagają budowy komina, gdyż ogrzewane są energią elektryczną lub za pomocą innych metod, niezwiązanych w żaden sposób ze spalaniem paliwa grzewczego. Jednak zdecydowana większość budynków mieszkaniowych jednorodzinnych posiada komin, do którego podłączone jest urządzenie grzewcze. Może to być tradycyjny piec węglowy, kocioł na ekogroszek, piec na pellet, piec olejowy, czy choćby kominek. Oczywiście im lepszej jakości opał, tym mniej zanieczyszczeń osiada wewnątrz przewodów kominowych i tym mniejsze ryzyko, że otwór wewnątrz kominka ulegnie zwężeniu. Niemniej nawet wtedy, gdy ogrzewamy dom ekologicznym pelletem, co jakiś czas powinniśmy dokonać przeglądu kominka.

Przegląd komina - co trzeba wiedzieć?

Na czym polega przegląd komina?

Przegląd komina jest działaniem polegającym na sprawdzaniu stanu technicznego przewodów kominowych, zarówno jeśli chodzi o połączenia z kotłem wewnątrz budynku, jak i górną część komina. Osoba, która dokonuje przeglądu, zagląda do komina z obu stron, sprawdza, czy nie jest uszkodzony i jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w środku.  Jakie to zanieczyszczenia? Wewnątrz komina mogą znajdować się sadze, ale i ptasie odchody oraz śmieci naniesione przez wiatr i ptactwo. Jeśli światło komina ulegnie zwężeniu, pojawia się problem z rozpalaniem w piecu. Spalanie nie jest efektywne, a zamiast tego do pomieszczenia dostaje się wiele gryzącego dymu. Poza tym sadze wewnątrz komina mogą ulec zapłonowi, a to stanowi poważne ryzyko wystąpienia pożaru.

Osoba, która dokonuje przeglądu komina, powinna zainteresować się również kwestią wentylacji. Pomieszczenie, w którym stoi piec, musi być odpowiednio wentylowane, co pozwala na ograniczenie ryzyka zaczadzenia.

Jak często robić przegląd komina?

Szczegółowych informacji na temat tego, jak często należy dokonywać przeglądów komina, należy poszukać w przepisach prawa budowlanego i prawa dotyczącego ochrony przeciwpożarowej. Wiele zależy od metody ogrzewania i użytkowanego kotła grzewczego. W przypadku, gdy w domu znajduje się tradycyjny kocioł węglowy, do którego trafia nie tylko węgiel, ale i drewno oraz miał, przeglądów należy dokonywać co najmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W przypadku bardziej ekologicznych metod ogrzewania, przeglądy mogą odbywać się rzadziej. Aby ułatwić osobom upoważnionym dostęp do komina, nawet jeśli będą tam wchodzić raz do roku lub rzadziej, należy zamontować akcesoria dachowe, takie jak stopnie i ławy kominiarskie. Zdarza się, że kominiarz odmawia wejścia na dach, gdy nie ma tam odpowiedniego systemu komunikacji dachowej.