Jak odbywa się produkcja pelletu?

Pellet to paliwo, które coraz częściej pojawia się w przydomowych kotłowniach, zastępując inne, stosowane dotąd metody ogrzewania. Pellet produkuje się z rozmaitych surowców, poczynając od odpadów drzewnych, poprzez ziarna słonecznika, skończywszy na słomie zbóż. Największa popularnością cieszy się jednak pellet drzewny. Jak przebiega produkcja pelletu ze zrębów i wiórów?

Utylizacja odpadów drzewnych

Producenci domów z drewna, drewnianych mebli ogrodowych, altan i domków dla dzieci wykorzystują drewno pocięte, wyszlifowane, pozwalające na uzyskanie produktów wysokiej jakości. Nabywają je w zakładach przetwórstwa drzewnego. Jednak tartaki nie dysponują jedynie deskami czy balami drewna, a ogromna ilością surowca pozyskanego przy okazji obróbki drewna. Trociny, zręby i wióry to materiał okołoprodukcyjny, teoretycznie do niczego nieprzydatny. Taki, który należałoby zutylizować. Na szczęście nie jest to konieczne, ponieważ z odpadów drzewnych można wytworzyć wysokiej jakości paliwo.

Surowiec do produkcji pelletu

Proces produkcji pelletu zaczyna się od okorowanej belki drewna. Drewno powinno być zdrowe i wolne od zanieczyszczeń. Pellet wytwarza się z drewna różnych gatunków, ale najczęściej jest to drewno sosnowe. Jakość surowca ma ogromny wpływ na jakość produktu końcowego, dlatego ważny jest sposób pozyskiwania i przechowywania drobnych kawałków drewna. Niedopuszczalne jest mieszanie z nimi materiałów drewnopodobnych, środków chemicznych czy odpadów metalowych.

W dalszej kolejności producent pelletu suszy i rozdrabnia surowiec do grubości około jednego milimetra i długości rzędu trzech-czterech milimetrów. Następnie wióry trafiają do specjalnej maszyny, gdzie są prasowane. Prasa powinna pracować z dużą wydajnością, dzięki czemu w krótkim czasie pozyskamy znaczne ilości gładkiej masy.

Produkcja pelletu – proces granulacji

Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Gotowy pellet nie jest jednak masą, a ma postać niewielkich granulek, co oznacza, że etap prasowania nie kończy procesu produkcji. Konieczne jest przeciśnięcie masy przez praskę ze specjalnymi otworami. W ten sposób powstaje granulat o średnicy 6-8 mm, który następnie poddaje się procesowi schładzania i utwardzania. Gorący granulat trafia do chłodnicy przeciwprądowej, gdzie jest schładzany, a tym samym zyskuje odpowiednią twardość. Gotowy granulat trafia w foliowe worki. Zazwyczaj w jednym worku znajduje się 15 kg pelletu.

Proces produkcji a jakość pelletu

Proces produkcji pelletu musi być poddawany częstym i wnikliwym kontrolom. Należy dopilnować, by do odpadów drzewnych nie dostały się materiały innego rodzaju, bo takie dodatki mogą znacząco obniżyć jakość paliwa. Należy również dopilnować, by masa drzewna miała odpowiednią konsystencję, a granulat jednakową wielkość i strukturę. Klient, który otwiera worek i bierze garść palletu, od razu zauważy, czy granulat ma jednolity odcień, równą powierzchnię i tę samą wielkość. Jeśli wygląd pelletu budzi zastrzeżenia, prawdopodobnie proces produkcji nie przebiegł prawidłowo.