Jak przygotować dom na narodziny dziecka? Barierki dla dzieci

Przygotowanie domu, w którym pojawi się małe dziecko, nie jest szczególnie trudne, przynajmniej do czasu, gdy maluch nie zacznie się przemieszczać. Początkowo wystarczy wygospodarować nieco miejsca na łóżeczko, przewijak i ewentualnie leżaczek, wskazany jest też wygodny fotel dla karmiącej mamy. Z czasem, gdy dziecko staje się bardziej aktywne w ciągu dnia, przyda się mata na podłogę albo puzzle piankowe. Jednak gdy dziecko zaczyna pełzać, potem raczkować i wstawać, konieczne jest dokonanie dokładnego przeglądu pomieszczeń pod kątem potencjalnych zagrożeń dla malucha. Wskazany jest m.in. zakup barierki dla dzieci na schody.

Bezpieczny dom dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

W niektórych poradnikach możemy spotkać się z opinią, że rodzic nie powinien patrzeć na pomieszczenia z własnej perspektywy, a przemierzyć dom na czworaka. Wówczas łatwiej dostrzeże przedmioty, które mogą spaść na malucha, albo się na niego przewrócić. Z całą pewnością należy usunąć z pola widzenia malca wszelkie kable. Nie chodzi jedynie o fakt, że niemowlęta wszystko wkładają do buzi, co może skutkować porażeniem prądem. Równie niebezpieczne jest to, że pociągając za kabel, dziecko może przewrócić na siebie lampę albo ściągnąć z szafki radio czy tablet. Usuwamy też wszelkie cenne przedmioty i dokumenty – warto przełożyć je na półki znajdujące się wyżej. Zamykamy szafki, w których znajdują się środki czystości, alkohole, talerze i sztućce. Zabezpieczamy gniazdka elektryczne i ostre krawędzie mebli.

Barierki dla dzieci – nie tylko zabezpieczenie schodów

W budynkach piętrowych i domach z poddaszem użytkowym ważną kwestię stanowi zabezpieczenie schodów. W ofercie sklepów budowalnych, jak również bezpośrednio u producentów schodów drewnianych i metalowych, bez trudu znajdziemy specjalne barierki dla dzieci. Można je zamontować zarówno na dole, jak i na górze schodów, w zależności od tego, w której części domu toczy się życie rodziny. Barierki na schody wykonywane są z drewna lub metalu, rzadziej z tworzyw sztucznych. Są to produkty dość uniwersalne, ponieważ ich szerokość można dowolnie modyfikować i dostosowywać zarówno do szerokości schodów, jak i futryn drzwiowych. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, dziecko nie ma dostępu do schodów, a więc ryzyko upadku z wysokości zostaje wyeliminowane.

Barierki dla dzieci można wykorzystywać również w innych miejscach niż schody. Można je zamontować bezpośrednio w ościeżnicach drzwi prowadzących do kuchni, pralni czy innych pomieszczeń, do których dziecko nie powinno mieć wstępu. Barierki sprawdzą się również jako zabezpieczenie przed poparzeniem w przypadku, gdy w domu znajduje się kominek, piec kaflowy czy starego typu kuchnia węglowa.

Barierki dla dzieci – jak wybrać?

Barierka nie powinna mieć ostrych krawędzi ani wystających elementów. Musi być wykonana z trwałych materiałów, ponieważ dzieci są bardzo pomysłowe, mogą w nią uderzać, albo próbować się wspinać. Istotny jest rozstaw szczebelków. Nie powinien być zbyt szeroki, tak by dziecko nie mogło się przecisnąć, ani włożyć tam główki. Bardzo ważny jest rodzaj zamknięcia. Z jednej strony zamek powinien umożliwić rodzicom szybkie otwarcie barierki, z drugiej zaś musi być na tyle solidny, by dziecko nie było w stanie go otworzyć.