Jak udrożnić rury?

Zatkane rury kanalizacyjne to jedna z najczęściej występujących awarii hydraulicznych. Zwykle domownicy próbują poradzić sobie z problemem we własnym zakresie, ale nie zawsze jest to możliwe. Jak udrożnić rury domowymi sposobami i co robić, jeśli zastosowanie tych metod nie przynosi skutku?

Przyczyny niedrożności rur kanalizacyjnych

Jeśli w budynku często dochodzi do zatkania rur kanalizacyjnych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że instalacja nie została wykonana prawidłowo. Zbyt wąskie rury, zbyt małe spadki i zbyt wąskie kolanka mogą znacznie utrudnić przepływ zanieczyszczeń i spowodować, że część z nich pozostanie w rurach. Problem jest jeszcze większy, jeśli użytkownicy instalacji nieszczególnie zwracają uwagę na to, co trafia do kanalizacji.

Przyczyną niedrożności rur są zalegające tam artykuły higieniczne, takie jak patyczki do uszu, waciki, wkładki higieniczne czy tampony. Tego typu przedmioty nie powinny się tam znaleźć – należy je wyrzucać do kosza. Podobnie z resztami z posiłków oraz tłuszczami roślinnymi i zwierzęcymi. Tłuszcze stanowią dla rur poważne zagrożenie. Nawet jeśli wlewamy je do zlewu w postaci płynnej, to wraz ze spadkiem temperatury kleista ciecz zmienia konsystencję i zastyga. Następnie przyklejają się do niej resztki jedzenia, włosy i nierozpuszczone proszki, powodując niedrożność rur kanalizacyjnych.

Jak udrożnić rury? Domowe sposoby

Do udrażniania rur w warunkach domowych można wykorzystać sodę oczyszczoną, ocet oraz gorącą wodę. Wystarczy wsypać sodę do odpływu i zalać octem – powstała w ten sposób mieszanka zacznie buzować i niszczyć napotkane na swojej drodze przeszkody. Po pewnym czasie do odpływu należy wlać gorącą wodę, która wypłucze pozostałości mikstury.

Jeśli nie mamy w domu sody oczyszczonej, możemy wykorzystać aspirynę. Dwie tabletki tego specyfiku wrzucamy do odpływu, a następnie zalewamy szklanka octu. Następnie należy zatkać odpływ i odczekać kilkanaście minut, po czym wlać do odpływu gorącą wodę.

Domownicy mogę odetkać rury także z użyciem środków dostępnych w każdym sklepie kosmetyczno-chemicznym. Należy jedynie pamiętać, by postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W przeciwnym razie, zamiast zlikwidować problem, jedynie zwiększymy jego skalę, powodując, że granulat zastygnie w rurach, tworząc trudną do rozbicia skamielinę. Jak udrożnić rury zatkane w ten sposób? Pomoc może tylko hydraulik.

Udrażnianie rur z pomocą hydraulika

Jeśli domowe metody udrażniania rur zawiodły, nie pozostaje nic innego, jak wezwanie fachowca. Hydraulik spróbuje udrożnić rury za pomocą mocnych środków chemicznych, a jeśli to nie pomoże – mechanicznie. Zdarza się, że prace przy kanalizacji trwają kilka godzin, ale zwykle udaje się przywrócić drożność rur. Usuwanie zatkanej rury to ostateczność, której wszyscy chcieliby uniknąć.