Jak wybrać schody zewnętrzne?

Wykonanie wygodnych schodów zewnętrznych wcale nie musi być kosztowną inwestycją. Nie zawsze zachodzi potrzeba używania najdroższych materiałów i pieczołowitego obkładania płytami granitowymi lub marmurowymi żelbetonowej konstrukcji. W niektórych przypadkach znacznie lepszą opcją będą gotowe schody zewnętrzne. Jak wybrać odpowiedni produkt?

Czym powinny charakteryzować się dobre schody zewnętrzne?

Schody, które znajdują się na zewnątrz budynku, są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak duże nasłonecznienie, intensywne opady czy mróz. Zdarzają się też silne wiatry, grad, spadające z drzew gałęzie, co oznacza, że schody muszą mieć wzmocnioną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym powinny być wykonane z materiałów o bardzo niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu w świetnym stanie przetrwają silne mrozy. Materiały powinny też być odporne na działanie korozji, albo przynajmniej zabezpieczone przed rdzą poprzez pokrycie ich powierzchni specjalnym preparatem. Kolejną kwestią jest to, by materiał nie zmieniał (a przynajmniej nie w sposób gwałtowny) koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Wszystkie te warunki spełniają dobrej jakości schody metalowe.

Schody na zewnątrz – jak wybierać?

schody zewnętrzne

Materiał wykorzystany do produkcji schodów

Podczas wyboru schodów do ogrodu, należy kierować się kilkoma kryteriami, spośród których na pierwszy plan wysuwa się właśnie materiał wykorzystany do produkcji schodów. Ma być odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, urazy mechaniczne, odkształcenia. Z tego powodu najlepszym wyborem do ogrodu będą schody stalowe, albo schody wykonane z połączenia stali i wzmocnionych tworzyw sztucznych (z tworzywa wykonuje się stopnie).

Stylistyka budynku

Schody zewnętrzne powinny być spójne ze stylistyką budynku, zwłaszcza jeśli przylegają bezpośrednio do ściany i balustrady balkonowej. Dobrze, jeśli poszczególne elementy wykonane są w tym samym lub choćby podobnym stylu i zbliżonej kolorystyce. Jeśli balkon został zwieńczony balustradą ze stali szlachetnej, warto by barierka przy schodach również została wykonana z tego połyskującego materiału.

Kształt i wielkość schodów zewnętrznych

Kolejną kwestią jest kształt schodów. Na rynku dostępne są schody zewnętrzne proste, schody z zabiegiem, schody kręcone. Zanim zdecydujemy się na zakup któregoś modelu, powinniśmy rozpatrzyć, który model będzie pasował do naszego budynku i dlaczego. Jeśli potrzebujemy niskich schodów, które połączą taras z ogrodem, z pewnością nie ma potrzeby kupowania schodów z zabiegiem, ani tym bardziej schodów okrągłych. Natomiast takie rozwiązania sprawdzą się, gdy chcemy połączyć taras z balkonem na piętrze, albo wykonać zewnętrzne wejście do pomieszczeń znajdujących się górze. Jeśli wejście będzie użytkowane sporadycznie, schody mogą być węższe i bardziej strome. W przeciwnym razie należy zadbać, by były wygodne.