Jak zabezpieczyć dach przed ptakami?

Wczesną wiosną ptaki zaczynają szukać miejsc, w których mogłyby założyć gniazda. W tym okresie wielu właścicieli i zarządców budynków boryka się z poważnym problemem, jakim jest zanieczyszczanie okapów, rynien i dachów przez ptactwo znoszące różnego rodzaju patyki, słomki i źdźbła traw. Obecność ptaków może doprowadzić do zatkania rynien, a w efekcie woda deszczowa nie będzie należycie odprowadzana. Poza tym ptaki brudzą pokrycie dachowe, elewację, parapety i balkony. Dlatego zwykle ich obecność na dachach budynków nie jest mile widziana. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak zabezpieczyć dach przed ptakami.

Zabezpieczenia przez ptakami – przegląd akcesoriów dachowych

Kolce

Kolce to jedno z częściej stosowanych rozwiązań, ponieważ ich montaż rzeczywiście zapobiega zagnieżdżaniu się ptaków na dachach budynków. Kolce uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd na gzymsach czy krawędziach dachów. Warunek jest tylko jeden: kolce muszą być widoczne dla ptaków. Nie chodzi przecież o to, by ptactwo dotkliwie się zraniło, ale o to, by na dachu nie siadało. Poza tym za stosowanie rozwiązań, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu ptaków, a tym samym przyczyniać się do niszczenia przyrody jest zabronione przepisami prawa.

Grzebień okapu

Zabezpieczenia dachu przed ptakami możliwe jest także dzięki tzw. grzebieniom okapu. Grzebienie zabezpieczają szczeliny wentylacyjne w okapie, a jednocześnie chronią przed ptactwem, owadami czy gryzoniami. Na rynku dostępne są zarówno standardowe grzebienie okapu, jak i grzebienie z kratką wentylacyjną oraz taśmy wentylacyjne okapu. Rozwiązania te najczęściej stosuje się w przypadku pokryć z dachówek profilowanych, ponieważ montaż elastycznych elementów jest w tym przypadku bardzo prosty. Zawsze jednak należy pamiętać o użytkowaniu akcesoriów dachowych zgodnie z zaleceniami producentów.

Inne zabezpieczenia przed ptakami

Kolce i grzebienie okapu to rozwiązania stosowane najczęściej, ale dach można zabezpieczyć także w inny sposób. W tym celu wykorzystuje się specjalne siatki przeciw ptakom, systemy dźwiękowe, pręty ruchome czy systemy żelowe. Rynek przedmiotów służących odstraszaniu ptaków rozwija się w szybkim tempie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *