Jaka balustrada na schody do domu?

Bardzo ważnym elementem wyposażenia budynku, szczególnie domu piętrowego bądź z poddaszem przystosowanym do celów mieszkalnych, są schody. W przypadku, gdy mówimy o schodach żelbetonowych, powinniśmy je nazwać nie tylko elementem wyposażenia, ale również elementem konstrukcyjnym, gdyż są trwale zespolone ze stropem i posadzką. Schody drewniane montuje się dopiero po zakończeniu prac budowlanych, dotyczy to zarówno samej konstrukcji, stopni, jak i balustrady. Od tego, z jakiego materiału wykonano schody do domu, uzależnione jest również to, jaka balustrada będzie do nich pasować.

Jakie funkcje pełni balustrada na schody?

W przypadku niskich, kilkustopniowych schodów, nie ma obowiązku montażu balustrady schodowej, ale jeśli wysokość schodów wynosi więcej niż 1,5 metra, balustrada musi się pojawić. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przemieszczającym się po schodach, w szczególności tym, które znajdują się w ich górnej części. Poza tym balustrada pełni funkcję praktyczną – wspieranie się na niej sprawia, że wchodzenie po schodach jest łatwiejsze i wygodniejsze. Osoby starsze, schorowane czy też małe dzieci, nierzadko mają problem z wchodzeniem po schodach bez wspierania się na balustradzie. Wchodzenie jest łatwiejsze, kiedy używają zarówno siły nóg, jak i rąk.

Poza funkcją użytkową, balustrada na schody pełni funkcję dekoracyjną. W zależności od tego, na jaki kształt i materiał postawimy, otrzymamy balustradę w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, balustradę klasyczną, bądź bogato zdobioną, nawiązującą do minionych epok. Wybierając balustradę na schody, pod uwagę należy wciąż zatem nie tylko trwałość materiałów użytych do jej wykonania i aktualne wnętrzarskie, ale także to, by wpasowała się w styl w jakim urządzono lub planuje się urządzić wnętrze.

Jaka balustrada na schody do domu?

Wybór balustrad schodowych jest bardzo szeroki. W przypadku schodów drewnianych czy też metalowo-drewnianych (np. modułowych) balustrady wykonywane są w pracowni i dostarczane na miejsce w formie odpowiedniej do montażu. Drewniane balustrady montuje się za pomocą wkrętów i kleju do drewna, poza tym każdy element posiada odpowiednie nacięcia, rowki, żłobienia czy otwory, co umożliwia idealne dopasowane go do kolejnych części zestawu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku balustrad ze stali szlachetnej, które najczęściej wykonywane są u klienta na miejscu. Stalowe bądź aluminiowe (anodowane) balustrady do domu najczęściej stosuje się w przypadku schodów żelbetonowych, pokrytych płytką podłogową lub płytami kamiennymi.

Balustrady na balkon i taras

Firma, która zajmuje się opracowaniem systemu balustrad na schody do domu, może zajęć się przygotowaniem balustrad na balkon albo taras. Jest to szczególnie istotne w przypadku schodów zewnętrznych – balustrady schodowe, balkonowe i tarasowe powinny być wykonane z tych samych materiałów i w tym samym stylu, dzięki czemu powstanie spójna całość, a dom zyska efektowny wygląd.