Jakie drewno do kominka?

Wygodne korzystanie z kominka możliwe jest wówczas, gdy zdecydujemy się na montaż urządzenia dobrej jakości i będziemy palić w nim odpowiednim drewnem kominkowym. Oczywiście oprócz tego konieczne jest dbanie o drożność przewodów kominowych oraz stosowanie odpowiednich technik palenia w kominku, ale to przede wszystkim drewno kominkowe wpływa na przebieg procesu spalania. Zatem jakie drewno do kominka wybrać, by nie dochodziło do zapychania paleniska?

Skąd pozyskać drewno do kominka?

Drewno do kominka można przygotować we własnym zakresie poprzez wycinkę drzew na działkach własnościowych. Należy jednak pamiętać, że w kominku można palić wyłącznie drewnem drzew liściastych. Drzewa iglaste zawierają zbyt duże ilości żywicy, która w czasie spalania kopci i strzela, a tego efektu w kominkach chcielibyśmy uniknąć. Poza tym na wycinkę drzew we własnym sadzie i lesie wciąż wymagane jest zezwolenie.

Pocięte drewno można kupić tez od kogoś, kto zmienił metodę ogrzewania i chce pozbyć zalegającego opału. Ogłoszeń o sprzedaży drewna opałowego warto poszukać na internetowych tablicach ogłoszeń. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, na miejscu sprawdźmy, w jakich warunkach drewno było przechowywane.

Gotowe drewno do palenia w kominku kupić można w niektórych marketach budowlanych. Dostępne jest również na tartakach, składach opału czy też bezpośrednio u producentów drewna kominkowego i pelletu.

Jakie drewno do kominka? Rekomendowane gatunki

W kominku należy palić drewnem drzew liściastych. Do paleniska możemy dorzucać drewno różnych gatunków, choć każdy z nich ma inną wartość opałową. Niektóre gatunki drzew spalają się bardzo szybko, a przy tym oddają niewielką ilość ciepła. Inne palą się długo i równo, dzięki czemu kominek utrzymuje optymalną temperaturę powietrza, a jednocześnie nie zachodzi potrzeba pilnowania ognia i ciągłego dorzucania kawałków drewna.

Najlepsze do palenia w kominku jest drewno twarde. Wśród rekomendowanych gatunków znalazły się zatem grab, dąb, jesion i buk. Dla osób, które posiadają kominki w otwartych pokojach dziennych, doskonałym rozwiązaniem będzie również drewno drzew owocowych, które nie tylko dobrze się spala, ale i przyjemnie pachnie.

Drewno do kominka – przygotowanie

Do palenia w kominku nie nadaje się drewno ze świeżo ściętych drzew. Drewno kominkowe należy przygotować ze stosowanym wyprzedzeniem. Ne wystarczy, jeśli za przygotowania do sezonu zimowego zabierzemy się w okresie letnim. Takie drewno będzie dobre dopiero w kolejnym sezonie grzewczym, gdyż drewno do kominka musi być sezonowane minimum rok. Zdrowe i czyste drewno należy podzielić na odpowiedniej wielkości kawałki a następnie ułożyć w przewiewnym miejscu. Do tego celu świetnie nadają się szopy i wiaty, które chronią drewno przed opadami atmosferycznymi, a jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Po upływie minimum roku drewno można przewieźć w inne miejsce.