Jakie drewno do kominka?

Drewno to łatwo dostępny i stosunkowo tani materiał opałowy, jednak w tej chwili właściwie nie wykorzystywany do ogrzewania budynków użyteczności publicznej i zakładów przemysłowych. W domowych piecach również coraz rzadziej pali się drewnem, z uwagi na to, że drewno bardzo szybko się spala, co powoduje konieczność pilnowania ognia i częstego dorzucania opału do paleniska. Zamiast tego wybieramy paliwo o wysokiej wartości opałowej i niemal bezobsługowe kotły grzewcze. Oczywisty wyjątek stanowią kominki. Każdy, kto decyduje się na budowę takiego urządzenia, musi zadbać o odpowiednie drewno do kominka.

Zakup drewna kominkowego

Drewno do kominka można przygotować we własnym zakresie, o ile mamy możliwość przeprowadzenia wycinki drzew na działce, której jesteśmy właścicielami. Jeśli takiej możliwości nie ma, albo rosnące na działce drzewa nie nadają się do palenia w kominku, powstaje konieczność zakupu drewna opałowego. Drewno można kupić w nadleśnictwie, warto też zapytać w zakładach przetwórstwa drzewnego (tartakach), pamiętając, że zazwyczaj będzie to opał wymagający dalszego sezonowania. Natomiast gotowe do palenia drewno do kominka można nabyć na składach opału, ale i w dużych marketach budowlanych. Za każdym razem należy dobrze sprawdzić, z jakim gatunkiem drewna mamy do czynienia.

Jakie drewno do kominka? Najlepsze gatunki

Do palenia w kominku nadaje się wyłącznie drewno drzew liściastych. Drewno iglaste nie zdaje egzaminu – wysoka zawartość żywicy powoduje, że spalane drewno kopci i strzela.

Kupując opał do kominka, warto zaopatrzyć się w kilka gatunków drewna. Drewno mniej kaloryczne, a zatem i tańsze, przyda się podczas pierwszych chłodów. Natomiast drewno twarde, o wysokiej kaloryczności, warto przygotować z myślą o długich, zimowych wieczorach. Za najlepsze drewno do kominka uznaje się drewno grabu, dębu lub brzozy. Sprawdzi się również drewno drzew owocowych. Nie dość, że dobrze się spala, to dodatkowo wydziela przyjemny zapach.

Przygotowanie drewna kominkowego

Drewno kominkowe należy pociąć na mniejsze kawałki. Można wykorzystać do tego pilarkę spalinową lub akumulatorową, albo starsze rozwiązania, takie jak stołowa pilarka tarczowa albo siekiera. Pocięte i porąbane drewno należy ułożyć w przewiewnym miejscu, jednocześnie pamiętając, by było zasłonięte od góry. Do sezonowania drewna świetnie nadaje się pozbawiona ścian wiata. Dach chroni drewno przed opadami atmosferycznymi, a brak ścian umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu drewno schnie i nie gnije.

Drewno do kominka – sezonowanie

Jak długo sezonować drewno? Zaleca się, by w kominku spalać drewno, które było sezonowane minimum rok. Oczywiście wiele zależy tutaj od gatunku drewna oraz warunków, w jakich było przechowywane. W niektórych przypadkach, np. w przypadku drewna grabu, sezonowanie powinno trwać dłużej, najlepiej około dwóch lat. O sezonowaniu warto pamiętać także wtedy, gdy kupujemy drewno opałowe od osób prywatnych, nawet jeśli zapewniają, że było ścięte przed rokiem.