Kolor a jakość pelletu

Piece na biomasę należą obecnie do jednych z najchętniej kupowanych urządzeń grzewczych. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że ogrzewanie domu sprasowanymi wiórami drzewnymi może być wygodne i opłacalne. Dziś natomiast ogrzewanie pelletem uznajemy za metodę ekonomiczną i ekologiczną. Oczywiście bardzo ważna jest jakość spalanego opału. Niekiedy jesteśmy w stanie rozpoznać ją po kolorze. Kolor a jakość pelletu to temat, z którym powinni zapoznać się wszyscy użytkownicy kotłów na biomasę.

Jakość opału a efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna systemu grzewczego decyduje o tym, jak wiele opału musimy zużyć, by uzyskać optymalną temperaturę pomieszczeń. Klasy efektywności energetycznej urządzeń grzewczych wprowadzono jakiś czas temu. Dziś stanowią jedno z kryteriów, jakimi użytkownicy kierują się podczas zakupu pieca do domu. Nowoczesne kotły na biomasę są urządzeniami wysokiej klasy, ale nawet najlepszy piec nie zapewni efektywnego ogrzewania, jeśli będziemy w nim spalać paliwo złej jakości.

Pellet ze sprasowanych wiórów drzewnych

Pellet drzewny, czyli najpopularniejszy rodzaj pelletu wykorzystywanego w przydomowych kotłowniach, powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem wiórów drzewnych. Teoretycznie nic nie ma prawa się tutaj zepsuć, a producenci pelletu realizują proces produkcyjny bardzo podobnie. W rzeczywistości jednak pellet pelletowi nierówny. Niektórzy producenci chcą zaoszczędzić i nie przykładają wagi do procesu selekcji surowca drzewnego. Oznacza to, że wykorzystują nie odpady czyste i pochodzące ze zdrowych drzew, ale również wióry pokryte pleśnią, starymi farbami czy wymieszane z drobinkami metalu. Zdarza się, że do surowca drzewnego dodawane są odpady drewnopodobne i różnego rodzaju lepiszcze. Wszystko to sprawia, że jakość produktu końcowego pozostawia wiele do życzenia. A pellet niskiej jakości kiepsko się spala, nieustannie zgrzewa i zapycha podajnik. Poza tym wytwarza ogromną ilość popiołu. W takim przypadku trudno mówić o efektywnym ogrzewaniu, a przy tym spalanie paliw wątpliwej jakości nie pozostaje bez wpływu na jakość powietrza.

Kolor a jakość pelletu

Chcąc kupić paliwo dobrej jakości, warto poszukać informacji na temat przebiegu procesu produkcyjnego opału w danej firmie. Jeśli producent dysponuje własnym surowcem, bo nie tylko wytwarza opał, ale i prowadzi tartak, może samodzielnie zająć się selekcją odpadów drzewnych. Wówczas ma pewność, że drewno był zdrowe i wolne od zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia są kolejne etapy procesu produkcyjnego oraz to, co producent pelletu pisze na temat właściwości opału. Zwracamy uwagę, na takie informacje, jak kaloryczność, wilgotność i zawartość popiołu. Oczywiście o jakości opału ostatecznie przekonamy się dopiero wtedy, gdy otworzymy worek. Wiele na ten temat powie nam wygląd granulatu. W temacie kolor a jakość pelletu najważniejsze jest to, by granulat miał jednolity odcień. Jeśli zauważymy jaśniejsze lub ciemniejsze plamy, możemy spodziewać się, że granulat nie został przygotowany z należytą starannością.