Kominek ekologiczny – czym wyróżnia się biokominek?

Wiele osób marzy o budowie kominka z prawdziwego zdarzania, ale nie w każdym przypadku to marzenie da się ziścić. Zdarza się, że w budynku nie ma miejsca na montaż okazałego urządzenia, przewody kominowe są w złym miejscu, albo niedopuszczalne jest obciążanie podłóg tak ciężkim sprzętem. Innym powodem rezygnacji z tradycyjnego kominka jest obawa o wygodę i bezpieczeństwo użytkowania urządzenia grzewczego usytuowanego w salonie. Niektórzy obawiają się, że korzystanie z kominka będzie powodowało powstawanie nieprzyjemnych zapachów, a przynoszone drewno zabrudzi podłogi i dywany. Dlatego zamiast budować klasyczny kominek na drewno, inwestują w kominek ekologiczny.

Co to jest kominek ekologiczny?

Kominek ekologiczny to dość specyficzne urządzenie, ponieważ poza powierzchownym wyglądem, nie ma wiele wspólnego z tradycyjnym kominkiem. W biokominku nie spala się drewna, a tzw. biopaliwo produkowane na bazie alkoholu etylowego (etanolu). Stąd przyjęła się inna nazwa dla tego paliwa – bioetanol. Paliwa do kominków ekologicznych dzielimy na dwa rodzaje: paliwa płynne i paliwa żelowe.

W zależności od modelu urządzenia, biopaliwo umieszcza się w kominku albo w specjalnym palenisku, albo za pomocą gotowych wkładów. Wkłady zawierają odpowiednią ilość żelu, który spala się równym płomieniem. Natomiast kominki wyposażone w palenisko nie wymagają stosowania gotowych wkładów z paliwem. Zamiast tego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paleniska biopaliwem płynnym lub żelowym.

Jak działa kominek ekologiczny?

Kominek ekologiczny tylko na pierwszy rzut oka przypomina klasyczne urządzenie, ponieważ w przeciwieństwie do niego nie jest podłączony do przewodów kominowych. To sprawia, że biokominek może stanąć w dowolnym miejscu, a jego lokalizacja nie jest w żaden sposób uzależniona od usytuowania komina. W procesie spalania bioetanolu nie dochodzi do wydzielania spalin czy dymu i nie ma potrzeby wyprowadzania ich na zewnątrz. Kominek ekologiczny nie wydziela również zapachu, dlatego nie należy obawiać się zepsucia aury w pomieszczeniu.

Biokominek – forma kominka w ekologicznej odsłonie

W domach jednorodzinnych prym wiodą tradycyjne kominki stalowo szamotowe, ale tam, gdzie nie ma osób chętnych do obsługi takich urządzeń, doskonale sprawdzi się biokominek. Dlaczego? Ponieważ nie wymaga gromadzenia i długotrwałego sezonowania drewna. Nie wymaga częstego mycia szyb ani czyszczenia paleniska z popiołu i sadzy. Bioetanol jest paliwem całkowicie czystym. W trakcie spalania biopaliwa dochodzi do wytwarzania pary wodnej oraz śladowych ilości dwutlenku węgla, dlatego śmiało można powiedzieć, że ekologiczne paliwo spala się w stu procentach, nie pozostawiając żadnych odpadów, za których usunięcie odpowiadałby człowiek.

Biokominek to niebanalna ozdoba pomieszczeń, w których nie da się postawić tradycyjnego kominka. Ze względu na dużą mobilność, biokominki polecane są do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni. Produkt docenią ci, którzy lubią częste zmiany, często przestawiają meble i zmieniają dekoracje ścienne.