Kominek z szamotem czy bez? Wybieramy wkład kominkowy

Budowa kominka możliwa jest wtedy, gdy obiekt budowlany spełnia określone wymogi. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, kominek może stanąć w domu jednorodzinnym, obiekcie mieszkalnym w zabudowie zagrodowej, w budynkach służących do rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych. Istotne jest także rozmieszczenie przewodów kominowych i sposób wykonania instalacji wentylacyjnej. Jeśli obiekt spełnia wszelkie wymogi, kolejnym krokiem jest zakup wkładu kominkowego. Lepszy będzie kominek z szamotem czy bez?

Czym się kierować, wybierając wkład kominkowy? Estetyczna funkcja kominka

Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć wybór metody ogrzewania. Jeśli instalacja grzewcza w budynku jednorodzinnym ma być zasilana innym źródłem ciepła aniżeli kominek, parametry techniczne urządzenia, który będzie spełniało przede wszystkim funkcję dekoracyjną, nie mają tak dużego znaczenia. Dla osób, które decydują się na budowę kominka ze względu na jego efektowny wygląd, najważniejsze będzie to, jakie wymiary ma wkład kominkowy, z ilu stron jest przeszklony, jak wygląda szybka kominkowa i czy wkład posiada jakieś zdobienia. Taki kominek użytkowany jest sporadycznie, a jego zadanie polega nie tyle na ogrzaniu pomieszczenia, co stworzeniu przyjemnej atmosfery.

Kominek jako podstawowe źródło ciepła

Prawo budowlane reguluje kwestię stosowania kominków jako jedynego źródła ciepła – co do zasady, taka sytuacja nie jest możliwa. Ale jeśli kominek zostanie połączony z instalacją grzewczą, może stać się podstawowym źródłem ciepła w budynku. Wówczas obiekt musi być wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza albo klasyczną instalację centralnego ogrzewania. Ciepło, które wyprodukuje kominek albo nadmuchiwane jest do poszczególnym pomieszczeń budynku, albo ogrzewa wodę, która następnie trafia do kaloryferów. Nie trudno się domyśleć, że w takim przypadku sprawność i moc urządzenia mają ogromne znaczenie. Dlatego, wybierając kominek do domu, musimy najpierw obliczyć powierzchnie użytkową budynku i zapotrzebowanie na ciepło, a następnie na tej podstawie dobrać moc urządzenia. Do wyboru są kominki żeliwne i kominki stalowo-szamotowe. Które rozwiązanie jest lepsze?

Kominek z szamotem czy bez?

Odpowiadając na pytanie kominek z szamotem czy bez, musimy zacząć od omówienia zalet i wad użytkowania kominków żeliwnych i stalowych. Jeśli chodzi o kominki żeliwne, są one bardzo wytrzymałe, bo wykonane z odlewu. Są też bogato zdobione, co dla niektórych stanowi dużą zaletę rozwiązania. Są też tańsze od kominków stalowych. Ale obok tego posiadają liczne wady, na czele z wysoką wagą urządzenia, nagrzewaniem całego wkładu, łącznie ze ściankami, mało nowoczesnym wyglądem. Dlatego obecnie większą popularnością cieszą się kominki stalowe z szamotem. Wyróżniają się nowoczesną formą, która świetnie wpisuje się w stylistykę współczesnych wnętrz. Mogą być przeszklone z jednej, dwóch, a nawet trzech stron, do tego są znacznie lżejsze od wkładów żeliwnych, co daje więcej możliwości aranżacyjnych. Szamot, który znajduje się wewnątrz wkładu, tuż przy jego ściankach, zapobiega utratom ciepła i usprawnia proces ogrzewania. Chroni przy tym ściany wkładu kominkowego przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wysokiej temperatury.