Ława kominiarska

Ława kominiarska do karpiówki

Ławy kominiarskieCoraz więcej osób troszczy się o montaż na dachach budynków akcesoriów kominiarskich, które mają ułatwiać zadania kominiarzom oraz wszystkim tym, którzy wykonują na dachu prace naprawcze. Ponadto akcesoria kominiarskie, takie jak ława kominiarska, wpływają na bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu. Ważne jest jednak, by wybrać akcesoria dobrej jakości, odpowiednie do pokrycia dachowego danego typu. Jednym z popularniejszych pokryć dachowych jest obecnie karpiówka.

Karpiówka – co to takiego?

Karpiówką nazywamy ceramiczną bądź cementową dachówkę płaską. Na dolnej stronie dachówki znajduje się występ (nosek), który służy do zawieszania jej na łacie. Nazwa karpiówka wynika z podobieństwa ułożonego pokrycia do łuski karpia.

Karpiówkę można układać na różne sposoby, pojedynczo lub podwójnie. Jeśli chodzi o układanie pojedyncze, można stosować je tylko dla podrzędnych budynków lub dachów o znacznym pochyleniu. Na czym polega ta metoda? Na każdej łacie układany jest tylko jeden rząd dachówek zachodzący na rząd z poprzedniej łaty na ok. 1/3 długości dachówki.

Zazwyczaj dachówkę karpiową układa się jednak podwójnie w koronkę lub łuskę. Warto wiedzieć, że układanie na łuskę wymaga przybicia dwukrotnie więcej łat niż w przypadku układania w koronkę.

Układanie w łuskę polega na tym, że na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek, z kolei łaty przy okapie i kalenicy mają zawieszone po dwa rzędy. Dachówki zachodzą na rząd niższy na co najmniej 1/2 długości dachówki. Z kolei podczas układanie w koronkę na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. Dachówki w rzędach są przesunięte o połowę szerokości dachówki, rzędy z kolejnych łat zachodzą na siebie na 1/4 – 1/3 długości dachówki.

Ława kominiarska do karpiówki

Akcesoria kominiarskie powinny być dobrze dopasowane do danego dachu, a więc zarówno jego nachylenia, jak i rodzaju pokrycia. Dachy wielu budynków pokryte są blachą, blachodachówką, blachówką bitumiczną, papą, ale również karpiówką. Ława kominiarska do karpiówki (szeroki wybór znajdziesz tutaj) występuje w wielu kolorach, dlatego z łatwością dobierzemy akcesoria, które będą się idealnie komponować z barwą pokrycia dachowego.

Kompletna ława kominiarska to produkt wyposażony w kołyski i wsporniki. Ich ilość uzależniona jest od długości ławy. Oczywiście w komplecie znajdują się także śruby do skręcenia zestawu i jego mocowania do dachu. Ławę kominiarską wykonuje się w blachy ocynkowanej ogniowo, dlatego jest odporna na korozję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *