Ława kominiarska – czy jej montaż jest obowiązkowy?

Nie ma wątpliwości co do tego, że na właścicielach i zarządcach budynków spoczywa obowiązek dokonywania regularnych przeglądów kominowych. Oczywiście przeglądów nie robią samodzielnie, a korzystają przy tym z usług wykwalifikowanych kominiarzy lub innych osób posiadających stosowne uprawnienia budowlane. Niestety może zdarzyć się tak, że kominiarz odmówi wejścia na dach, jeśli budynek nie został wyposażony w system komunikacji dachowej, w którego skład wchodzą stopnie i ława kominiarska.

Czym jest system komunikacji dachowej?

Systemem komunikacji dachowej nazywamy zbiór elementów, których montaż skutkuje możliwością sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się po połaci dachu. Głównie chodzi o to, by zapewnić wygodny dostęp do znajdującego się na dachu komina, choć może zdarzyć się tak, że stopnie kominiarskie zostaną umieszczone także poza odcinkiem łączącym wyłaz dachowy z kominem.

System komunikacji dachowej wykorzystywany jest przez kominiarzy, którzy dokonują przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych, ale również przez ekipy odpowiedzialne za montaż znajdujących się na dachu anten, jak i przez samych domowników, którzy chcą np. sprawdzić stan dachu po nawałnicy albo wyczyścić pokrycie dachowe z mchu. Stopnie kominiarskie przydają się zwłaszcza na dachach stromych oraz pokrytych gładkim i połyskliwym materiałem, z którego łatwo się zsunąć.

Ława kominiarska – co na ten temat mówią przepisy?

Montaż stopni i ławy kominiarskiej z pewnością ma wiele zalet, ale czy jest obowiązkowy? Przepisy nie mówią wiele na ten temat. Możemy znaleźć tam jedynie informację, że „wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli”. Prawo budowlane mówi także, że w wysokich budynkach musi istnieć możliwość wyjścia na dach od wewnątrz, a nie tylko po stojącej na zewnątrz drabinie. Musi być zatem wyłaz dachowy i musi istnieć możliwość dotarcia do komina. Zwykle bez stopni kominiarskich też zdołamy tam dotrzeć, choć może to być wędrówka skrajnie niebezpieczna. Ale czy zawsze zdołamy zajrzeć do wnętrza wysokiego komina?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista. Stojąc bezpośrednio na pokryciu dachowym, nie zawsze zdołamy zajrzeć do wnętrza komina. Dlatego w przypadku wysokich kominów ława kominiarska musi znaleźć się na dachu. Wchodząc na nią, kominiarz zyskuje nie tylko możliwość wykonania przeglądu kominowego, ale przede wszystkim wykonania go w sposób wygodny i bezpieczny. Ława kominiarska montowana jest równolegle do stropu, co oznacza, że znajdująca się na niej osoba stoi prosto i pewnie.

Montaż ławy kominiarskiej

Ława kominiarska może pojawić się na dachach pokrytych rozmaitymi materiałami – wówczas stosujemy elementy montażowe przeznaczone do danego pokrycia dachowego. Producenci akcesoriów dachowych zawsze dołączają do swoich produktów instrukcję montażu. W schemat montażu ławy kominiarskiej każdorazowo powinni zajrzeć nawet ci dekarze, którzy na co dzień zajmują się instalowaniem systemów komunikacji dachowej.