Ława kominiarska – elementy systemu komunikacji dachowej

System komunikacji dachowej składa się z przytwierdzanych do dachu metalowych elementów, dzięki którym przebywanie na wysokościach, a przede wszystkim poruszanie się po stromym dachu, jest zdecydowanie bardziej wygodne i bezpieczne. Ława kominiarska w połączeniu ze stopniami kominiarskimi, a niekiedy również drabiną dachową tworzy system, który wykorzystywany jest nie tylko przez kominiarzy, ale również osoby wykonujące czynności konserwacyjne. Z systemu komunikacji dachowej korzystają także sami domownicy, którzy chcą sprawdzić stan dachu po nawałnicy, oczyścić rynny z liści i śmieci naniesionych przez ptaki, czy też zamocować na dachu antenę.

Ława kominiarska a stopnie kominiarskie

Ławy kominiarskie

Zarówno ława kominiarska, jak i stopnie kominiarskie wykonywane są z tych samych materiałów i mocowane do dachu w niemal ten sam sposób. Różnice dotyczą rozmiarów, kształtu i miejsca montażu. Ławy kominiarskie to produkty znacznie większe niż stopnie. Są długie i proste, mocowane równolegle do gruntu, co oznacza, że korzystająca z nich osoba może się swobodnie wyprostować i nie musi walczyć z grawitacją. Ławy kominiarskie montuje się obok komina. Pełnią wówczas dwie funkcje – z jednej strony podnoszą komfort i bezpieczeństwo osoby dokonującej przeglądu lub czyszczenia przewodów kominowych, z drugiej zaś sprawiają, że osoba ta może stanąć nieco wyżej, a dzięki temu zajrzeć do wnętrza nawet wysokiego komina. W większości przypadków ława kominiarska doskonale spełnia swoje zadanie, ale czasem konieczne jest użycie specjalnej drabiny.

Stopnie kominiarskie

Stopnie kominiarskie to produkty znacznie mniejszych rozmiarów. Montowane są w równych odległościach, zazwyczaj na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina. Mogą pojawić się na dachach pokrytych blachodachówką, dachówką ceramiczną lub betonową, gontem bitumicznym – z różnorodnej oferty należy wybrać produkt przeznaczony do danego pokrycia dachowego. Stopnie kominiarskie zazwyczaj sprzedawane są jako produkt kompletny. Natomiast ława kominiarska może być składana z szeregu elementów sprzedawanych oddzielnie.

Ława kominiarska – pojedyncze elementy

Sama ława, czyli prostokątny kawałek metalu (wykonany z kraty profilowanej), na którym należy stanąć podczas czyszczenia komina, dostępna jest w różnych długościach i kolorach. To sprawia, że z łatwością dobierzemy kolor spójny z kolorem orynnowania. Pojedyncze ławy kominiarskie to produkty ocynkowane ogniowo, a zatem odporne na korozję. Ławy są malowane proszkowo na wybrany kolor z palety RAL, począwszy od szarości, poprzez czerwień i brązy, skończywszy na kolorze zielonym.

Do ławy należy zakupić elementy, na których wesprze się cała konstrukcja, a zatem wsporniki, mocowniki czy łączniki. Typ i sposób mocowania wspornika uzależniony jest od rodzaju pokrycia dachowego. W niektórych przypadkach stosuje się wsporniki jednoczęściowe wyposażone w stopki gumowe, w innych przypadkach wsporniki dwuczęściowe.