Ława kominiarska – ile kosztuje, jakie są odpowiednie wymiary?

Przydatne akcesoria dachowe można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich stanowią elementy wchodzące w skład systemu komunikacji dachowej. Ważnym elementem takiego systemu jest ława kominiarska. Jakie są odpowiednie wymiary ławy kominiarskiej i ile należy zapłacić za taki produkt?

Co to jest system komunikacji dachowej?

Do prowadzenia prac na wysokościach należy mieć odpowiednie uprawnienia, a przy tym należy stosować zabezpieczenia, dzięki którym ryzyko upadku z wysokości zostaje ograniczone do minimum. Na rynku dostępne są różne rodzaje zabezpieczeń do prac na wysokościach, a w tym specjalne liny z karabińczykami. Natomiast zabezpieczeniem, które umieszcza się bezpośrednio na dachu budynku, jest system komunikacji dachowej. Taki system nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed upadkiem, ale na pewno sprawia, że poruszanie się po dachu jest wygodniejsze, a przez to znacznie bardziej bezpieczne.

System komunikacji dachowej składa się z szeregu rozmieszczanych w równych odległościach elementów, takich jak drabiny dachowe, stopnie kominiarskie oraz ławy kominiarskie. Wszystko po to, byśmy wchodząc na dach (zwłaszcza jeśli mowa o dachu stromym i pokrytym śliskim materiałem), mieli się czego chwycić i na czym postawić stopę. Jeśli na dachu zamontowano system komunikacji dachowej, można na nim stanąć w miarę równo i stabilnie. Chodzenie po dachu jest wówczas znacznie łatwiejsze.

Ława kominiarska a stopnie kominiarskie

Ława kominiarska to element, który montuje się bezpośrednio przy kominie. Dzięki temu osoba uprawniona do wykonania przeglądu kominiarskiego i kominiarz, który wykonuje czyszczenie komina, mogą wygodnie stanąć i spokojnie wykonać swoje obowiązki. Mają też gdzie odłożyć przedmioty służące do czyszczenia komina, bez obaw, że te ześlizgną się w dół, tym samym rysując i krzywiąc arkusze blachodachówki czy innego pokrycia dachowego. Poza tym ława kominiarska ułatwia zadanie w przypadku wysokich kominów, do których nie sposób dostać się, stojąc bezpośrednio na pokryciu dachowym.

śniegołapy

Stopnie kominiarskie mają mniejsze wymiary niż ława. Rozmiesza się je w równych odległościach na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina, choć możliwa jest także inna konfiguracja. Na stopniach, w przeciwieństwie do ławy, raczej nie stoimy. Przechodzimy po nich, chcąc dostać się w okolice komina.

Ława kominiarska – wymiary, cena

Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje ława kominiarska do danego pokrycia dachowego, należy wpisać w wyszukiwarkę frazę ławy kominiarskie cennik. Z cennika dowiemy się, ile kosztuje ława danej długości. Ławy kominiarskie dostępne są w kilku wymiarach. Aby dobrać pasujący wymiar, należy zmierzyć szerokość komina i dokładnie zapoznać się z wymiarami dachu, włączając w to również kąt nachylenia. Dobrze dobrana ława kominiarska przez lata będzie spełniała swoją funkcję.