Ława kominiarska

Niełatwa praca kominiarza – ława kominiarska

Na widok kominiarza większość z nas łapie się za guzik i panicznie szuka osoby w okularach. Podobno ma to przynieść szczęście. Mało kto zastanawia się, dlaczego właśnie kominiarz miałby przynieść mu szczęście, ale na wszelki wypadek chwyta się za guzik. Pracę kominiarza kojarzymy przez to bardzo pozytywnie, choć nie należy ona do łatwych. Możemy ułatwić mu nieco zadanie, montując na dachach stopnie kominiarskie. Przyda się także ława kominiarska.

Kominiarz przynoszący szczęście – kilka słów wyjaśnienia

Zanim przejdziemy do omówienia elementów, takich jak ława kominiarska, spróbujmy wyjaśnić skąd wzięło się postrzeganie kominiarza jako osoby przynoszącej szczęście.

dymPierwsze kominy nie były doskonałe. Przeciwnie – niemiłosiernie kopciły, zapychały się, szybko zużywały. W drewnianych chatach często dochodziło do pożarów. Z tego powodu powstał zawód kominiarza, czyli osoby, która znała się na kominach i potrafiła je doskonale wyczyścić. Na pojawienie się kominiarza we wsi niecierpliwie oczekiwano, bowiem doprowadzając kominy do porządku, zapobiegał pożarom i zatruciom. Kominiarz stał się osobą ratującą ludzi od nieszczęść, zatem  przynoszącą szczęście.

Tylko dlaczego na widok kominiarza łapiemy się za guzik? Podobno gospodynie łapały kominiarza za guzik po to, by po przybyciu do wsi, w pierwszej kolejności udał się do ich domostwa. Łapanie za guzik było zatem swego rodzaju rezerwacją szczęścia.

Zawód kominiarza dzisiaj

kominiarzDzisiejsi kominiarze nie są już traktowani jak bohaterowie, choć niewątpliwie ich praca jest bardzo ważna i rzeczywiście ratuje przed nieszczęściami. Kominiarz umie ocenić stan techniczny danego komina i wskazać, czy jego użytkowanie jest bezpieczne. Taka ocena nazywana jest przeglądem kominiarskim. O regularnym dokonywaniu przeglądów kominiarskich w danym domu muszą pamiętać jego mieszkańcy. Kominiarz nie pojawi się, jeśli go nie wezwiemy.

Kominiarz zajmuje się również czyszczeniem kominów. Praca nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ odbywa się na wysokości, a wydobywane sadze strasznie brudzą. Poruszanie się po dachu mogą ułatwić stopnie kominiarskie i ława kominiarska (zamów na domowo24.pl).

Ława kominiarska i stopnie kominiarskie – po co się je montuje?

Stopnie kominiarskie montuje się w równej odległości na stromych dachach. Umożliwiają sprawne i bezpieczne przemieszczanie się po takim dachu. To ułatwienie dla kominiarza, ale i domowników, którzy niekiedy muszą wejść na dach, by sprawdzić jego stan po wichurze. Z kolei ława kominiarska to taka wąska, montowana na wspornikach kratka, którą umieszcza się na połaci dachowej, prostopadle lub równolegle do kalenicy, od wyłazu dachowego do komina. Ława kominiarska ułatwia przemieszczanie się po dachu, ale i wykonywanie wszelkich czynności wewnątrz, jak i obok komina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *