Montaż systemów rynnowych z PCV

Montaż pokrycia dachowego przebiega w kilku etapach, a jednym z ostatnich jest montaż systemów rynnowych. W naszej szerokości geograficznej stosuje się rynny aluminiowe, rynny ze stali ocynkowanej, a także rynny PCV. Ostatnie rozwiązanie cieszy się największą popularnością, ponieważ zakup i montaż systemów rynnowych z PCV jest najtańszy, ponadto wszystkie elementy systemu łatwo się ze sobą łączy i nie potrzeba do tego żadnych specjalnych narzędzi i umiejętności.

Kilka słów o rynnach PCV

Rynny z PCV są łatwo dostępne, można je kupić w większości marketów budowlanych. Występują w kilku standardowych kolorach, dlatego rzadko odbywa się analizowanie odcieni, po prostu kupujemy rynny w kolorze brązowym czy grafitowym, odpowiadającym kolorystyce pokrycia dachowego. Tym samym decyzja zakupowa podejmowana jest z łatwością, ponadto w każdym momencie można zakupić dodatkowy element i wymienić zużytą cześć na nową. W praktyce konieczność wymiany zachodzi rzadko – prawidłowo zamontowane rynny PCV powinny wytrzymać w dobrym stanie około 50 lat.

Rynny z tworzywa sztucznego są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Są też łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie trzeba ich w żaden sposób myć ani konserwować. Wszelkie zabrudzenia, kurz i ptasie odchody, zmywa deszcz, aczkolwiek jesienią warto zajrzeć do środka i usunąć z rynien liście, gałązki i źdźbła trawy naniesione przez ptactwo.

Prosty system montażu

Poprawne i niezawodne działanie systemu rynnowego PCV zapewnia jego prawidłowy montaż, czyli taki, który uwzględnia zjawisko termicznego wydłużania się elementów systemu. Podczas montażu stosuje się przesuwne połączenie rynny z kształtkami wyposażonymi w uszczelki, natomiast w rurach spustowych kompensację zmian długości zyskuje się poprzez luz montażowy w miejscu łączenia rury i kształtki rurowej. Rynny pod okapem powinny być zamontowane poniżej linii stanowiącej przedłużenie płaszczyzny dachu.