Ochronnik przepięciowy – co oznacza klasa takiego urządzenia?

Jaki ochronnik sprawdzi się w instalacji domowej?

Ochronnik przed przepięciamiOchronnik przepięciowy, zwany też ogranicznikiem przepięć, ma chronić instalację elektryczną przed przepięciami o określonym poziomie napięcia. Ochronniki różnią się klasą (A, B, C, D). Ochronnik danej klasy radzi sobie z danym poziomem napięcia – wyższa klasa oznacza ochronę przed przepięciami o wyższej wartości napięcia. Nie oznacza to jednak, że wystarczy zamontować w domowej rozdzielni ochronnik klasy A i sprawa jest załatwiona.

Ogranicznik przepięć i jego klasa

Ograniczniki klasy A w ogóle nie są stosowane w instalacjach domowych. Wykorzystuje się je do zabezpieczania linii energetycznych napowietrznych. Ochronnik przepięciowy klasy B jest instalowany w domach i służy do ochronny przed przepięciami o wysokiej wartości napięcia, powstającymi np. na skutek uderzenia pioruna w linię energetyczną. Ochronniki klasy C chronią przed przepięciami o nieco mniejszej wartości napięcia, zaś ograniczniki klasy D stosowane są w celu ochrony konkretnych, czułych na wszelkie przepięcia urządzeń. Te ostatnie mogą być montowane w rozdzielnicy, ale równie często umieszcza się je za gniazdkiem w puszce elektrycznej lub w samym urządzeniu. Ochronnik przepięciowy danej klasy ogranicza skok potencjału elektrycznego do pewnego poziomu, dlatego należy je stosować kaskadowo. Im bliżej domowej rozdzielni, tym wyższa klasa urządzenia.

Ochronnik przepięciowy a uderzenie pioruna

Ochronnik przepięćUderzenie pioruna w linię elektryczną może spowodować powstanie przepięć, które zniszczą sprzęt podłączony do prądu. Żeby tak się nie stało, montuje się ograniczniki przepięć. Dzięki ogranicznikowi chronione są wszelkie urządzenia zasilane z przewodów podpiętych do tegoż urządzenia w skrzynce rozdzielczej. W momencie, gdy z napięciem nic się nie dzieje, przez ogranicznik nie przepływa prąd. Dopiero, gdy mamy do czynienia z uderzeniem pioruna, przez ochronnik do ziemi zaczyna płynąć prąd.

Oczywiście ochronnik przepięciowy będzie działał poprawnie tylko wówczas, gdy w domu zostanie wykonana instalacja uziemiająca o dobrych parametrach. Chodzi o instalację posiadającą niewielki opór uziemienia, najlepiej rzędu kilku Ω. W przeciwnym razie inwestycja w ogranicznik może okazać się zbyteczna, a nie są to najtańsze elementy.

Ochronnik przepięciowy a systemy odgromowe

Oczywiście oprócz takiej ochrony, warto skupić się na budowie instalacji odgromowej. Wszelkie elementy służące do wykonania takiej instalacji dostępne są w tym sklepie internetowym. Chodzi przecież nie tylko o ochronę sprzętu podłączonego do prądu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi przebywających w domu w czasie burzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *