Ogrzewanie domu biomasą – kaloryczność i wydajność pelletu

Na komfort użytkowania budynku mieszkalnego wpływa wiele czynników, w tym utrzymująca się w nim temperatura. Latem nie powinna być zbyt wysoka, a zimą zbyt niska, w przeciwnym razie trudno o dobre samopoczucie domowników. Dlatego wybór metody ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć w trakcie przygotowywania budynku do zamieszkania. Dziś, z uwagi na wysoką kaloryczność i wydajność pelletu, dużym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie domu biomasą.

Co to jest biomasa?

Biomasą nazywamy takie rodzaje paliw, które powstały z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej albo leśnej oraz dziedzin im pokrewnych. Opał powstały z odpadów drzewnych, słomy zbóż czy łusek słonecznika jest produktem odnawialnym i ekologicznym, a co za tym idzie – rekomendowanym do użycia przez ekologów. Biomasa powstaje z roślin (albo ich części), czyli czegoś, co w przeciwieństwie do paliw kopalnianych da się ponownie posadzić i wyhodować.

pellet - ogrzewanie biomasą

Wszyscy powinniśmy troszczyć się o jakość powietrza, ponieważ smog stanowi w sezonie grzewczym poważny problem. Nie chodzi już tylko o duże miasta, ale i mniejsze miejscowości, w których poziom zanieczyszczenia powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie. Oczywistym jest jednak, że ogrzewanie biomasą nie zyskało tak dużej popularności tylko dlatego, że jest to metoda ekologiczna. Nie ma co ukrywać, że dla wielu osób znacznie ważniejsza jest kaloryczność i wydajność pelletu.

Kaloryczność i wydajność pelletu – porównanie z ekogroszkiem

Dobrej jakości pellet jest paliwem wysokokalorycznym. Dotyczy to przede wszystkim pelletu drzewnego, czyli takiego, który w przydomowych kotłowniach wykorzystywany jest  najczęściej. Powstaje on ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów. W procesie produkcji nie wykorzystuje się żadnych sztucznych dodatków, jedynym dopuszczalnym dodatkiem jest woda. To sprawia, że tak rozdrobniona i ubita masa ma wysoką wartość opałową. Kaloryczność i wydajność pelletu jest porównywalna z kalorycznością węgla typu ekogroszek. Ale pod warunkiem, że naprawdę mamy do czynienia z dobrej jakości ekogroszkiem, a nie jedynie pokruszonym węglem kamiennym. W przeciwnym razie producent pelletu może mieć pewność, że jego produkt zdecydowanie lepiej poradzi sobie z ogrzaniem danego budynku, aniżeli węgiel udający ekogroszek.

Ekonomiczne ogrzewanie pelletem

Dobrej jakości pellet spala się równo i długo, a jednocześnie oddaje do pomieszczenia dużo ciepła. To sprawia, że nie trzeba co chwilę uzupełniać podajnika i wyrzucać ogromnych ilości spieczonego opału i popiołu. Kaloryczność i wydajność dobrego pelletu jest na tyle wysoka, że umożliwia ekonomiczne ogrzewanie budynku mieszkalnego. Mniejsza ilość pelletu ogrzeje dom znacznie szybciej i lepiej aniżeli duża ilość węgla czy drewna. A jeśli dodatkowo zwrócimy uwagę na to, że pellet jest paliwem niezwykle czystym, nie dziwi fakt, że jego popularność tak szybko rośnie.