Ogrzewanie domu pelletem – eko rozwiązanie na każdą kieszeń

Coraz więcej osób nie tylko rozumie potrzebę oszczędzania wody, prądu, segregowania śmieci i dbania o jakość powietrza, ale rzeczywiście podejmuje działania służące ochronie środowiska. Co prawda w wielu przypadkach mobilizują nas do tego przepisy i groźba kary finansowej, ale są sytuacje, gdy domownicy sami decydują o inwestycji w zbiorniki na deszczówkę, kolektory do ogrzewania wody użytkowej czy ekologiczny kocioł grzewczy na biomasę. Warto zaznaczyć, że ogrzewanie domu pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne i bardzo wygodne.

Piece na pellet w przydomowych kotłowniach

Pellet to opał grzewczy stosunkowo nowy na polskim rynku. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo ostrożnie podchodzono do tej metody ogrzewania, niedowierzając, że odpady drzewne, sprasowana słoma czy łuski słonecznika mogą ogrzać dom do pożądanej temperatury. Obawiano się, że takie paliwo bardzo szybko się spali, a co za tym idzie – wydatki na zakup kolejnych worków będą ogromne. Czas pokazał, że obawy były niesłuszne, bowiem powstający dzisiaj pellet to paliwo o wysokiej kaloryczności. Koszt ogrzewania biomasą jest porównywalny z kosztem ogrzewania ekogroszkiem.

Bezobsługowe kotły na biomasę

Wysoka kaloryczność pelletu i przystępne ceny to nie jedyne powody, dla których ogrzewanie pelletem stało się tak popularne. Równie ważne jest to, w jaki sposób piece na pellet działają w przydomowych kotłowniach, a działają w sposób niemal bezobsługowy. Nowoczesne kotły na biomasę wyposażono w odpowiednie sterowniki, co sprawia, że piec może uruchomić się automatycznie, pobrać sobie opał i rozpocząć proces ogrzewania budynku do ustawionej wcześniej temperatury. Jedyne, co trzeba zrobić, to raz na jakiś czas (zwykle kilka dni, niekiedy tydzień) uzupełnić pojemnik podłączony do podajnika i opróżnić popielnik. Dodajmy przy tym, że popiół powstający w wyniku spalania pelletu drzewnego to cenny nawóz, który śmiało możemy wykorzystać w ogrodzie.

Dlaczego ogrzewanie domu pelletem jest eko?

Pellet nie został nazwany ekologicznym paliwem bez przyczyny. Najważniejsze jest to, że spalanie pelletu nie powoduje powstawania szkodliwego smogu. Emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, natomiast emisja innych szkodliwych substancji została ograniczona do minimum. To oznacza, że korzystając z kotła na biomasę, stosujemy eko rozwiązanie, które nikomu nie szkodzi.

Ważną kwestię stanowi również to, że pellet nie ma nic wspólnego z paliwami kopalnianymi. Nie wydobywamy go spod ziemi, nie przyczyniamy się do wyczerpywania złóż. Pellet powstaje z produktów lub odpadów pochodzących z działalności rolnej lub leśnej. Najpopularniejszym rodzajem pelletu jest pellet drzewny, który produkuje się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Zamiast wyrzucać zręby i wióry powstające w procesie obróbki drewna, można je wykorzystać do produkcji ekologicznego paliwa. Warto również dodać, że drewno to produkt pochodzenia naturalnego, odnawialny. Chociaż drzewo rośnie wiele lat, to jednak cały czas wyrastają nowe drzewka, część rozsiewa się samoczynnie, inne sadzi człowiek.