Ogrzewanie domu – pompa ciepła czy pellet?

Komfortowy dom wyróżnia się funkcjonalnym układem pomieszczeń o odpowiedniej wielkości. Został wyposażony w rozwiązania technologiczne, ułatwiające wykonywanie rozmaitych aktywności, w tym również sprzątanie. Komfortowy dom to budynek utrzymujący odpowiednią temperaturę niezależnie od panujących warunków zewnętrznych. Dlatego chcąc mieszkać w komfortowym budynku, musimy zadbać o wybór właściwej metody ogrzewania. Ogrzewanie powinno być ekonomiczne, ekologiczne i wygodne. Warunki te spełniają kotły na biomasę i pompy ciepła. Które rozwiązanie jest lepsze – pompa ciepła czy pellet?

Wygoda użytkowania urządzeń grzewczych

Kuchnie i piece węglowe dawno przestały być pierwszym wyborem klientów. Dziś niewiele osób chce mieć w domu kocioł, który wymaga stałego nadzoru. W pewnym stopniu należy to powiązać z tym, że większość domów za dnia pustoszeje, kobiety również pracują zawodowo, co oznacza, że w domu nie ma nikogo, kto mógłby co jakiś czas zajrzeć do pieca. Poza tym popularne do niedawna „kopciuchy” uniemożliwiały utrzymanie czystości w kotłowni, a nierzadko również w przylegających do niej pomieszczeniach. Tymczasem dziś, bardziej niż kiedykolwiek, dążymy do utrzymania wysokiej estetyki pomieszczeń. Dlatego chcemy mieć w domu urządzenie grzewcze, które przez długi czas działa bezobsługowo, nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. W tej roli doskonale sprawdzają się kotły na pellet drzewny.

Piece na pellet – zalety użytkowania

Wyróżniamy kilka rodzajów pelletu, ale w przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny. Jest to paliwo powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, czyli zrębów i wiórów pozyskiwanych przy okazji obróbki drewna. Dobrej jakości pellet może powstać wyłącznie z niezanieczyszczonego surowca, co oznacza, że nie dodaje się do niego materiałów drewnopodobnych ani substancji chemicznych. Pellet jest zatem paliwem czystym, co należy rozumieć dwojako. Po pierwsze nie brudzi miejsca, w którym jest składowany, nie smoli podłóg ani rąk, nie wytwarza chmury czarnego kurzu w trakcie przesypywania z worka do podajnika. Po drugie nie zanieczyszcza powietrza. Spalanie dobrej jakości pelletu nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.

Pompa ciepła czy pellet? Nowoczesne na piece na pellet są bardzo wygodne w obsłudze, ale czy równe wygodne jak pompy ciepła? W przypadku kotła na biomasę należy wprowadzić odpowiednie ustawienia, a piec sam uruchomi się o wybranej porze, sam będzie pobierał opał i ogrzeje pomieszczenia do wybranej przez użytkownika temperatury. Jedyne o czym musi pamiętać użytkownik to uzupełnianie podajnika, co odbywa się w zależności od jego zasobności i intensywności ogrzewania. A jak to wygląda w przypadku pompy ciepła?

Pompa ciepła czy pellet – co wybrać?

Użytkowanie pompy ciepła wygląda inaczej niż korzystanie z kotła grzewczego. Pompa pobiera ciepło z zewnątrz – z wody, gruntu lub powietrza. Nie wytwarza go w wyniku spalania opału. Jest to rozwiązanie wysoce komfortowe i ekologiczne, ale wciąż niezbyt popularne. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokich kosztów, jakie należy ponieść na początku inwestycji. Montaż pompy ciepła bywa niezwykle praco- i czasochłonny, co przekłada się na wysokie koszty początkowe.