Osprzęt dachowy – ławy kominiarskie

Poruszanie się po stromym dachu bez jakichkolwiek zabezpieczeń nie ani jest łatwe, ani bezpieczne. Niektóre dachy o stosunkowo niewielkim kącie nachylenia, ale gładkiej i śliskiej połaci również nie pozwalają na swobodne przemierzanie kolejnych metrów na wysokości. Tymczasem na dach od czasu do czasu wejść trzeba. Co zrobić, by było to bezpieczne? W jakiego rodzaju osprzęt dachowy należy zainwestować? Czy łatwy kominiarskie to akcesoria poprawiające bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu?

Przeglądy kominiarskie i prace remontowe na dachu

Przegląd przewodów kominowych

Część osób uważa, że montaż akcesoriów dachowych służących do bezpiecznego poruszania się po połaci jest inwestycją niepotrzebną, bo w rzeczywistości na dach wchodzi się bardzo rzadko. Tymczasem przepisy jasno mówią, że co najmniej raz w roku należy dokonać przeglądu komina. Może to zrobić wyłącznie osoba z uprawnieniami, ale problem polega na tym, że trudno ja namówić do wykonania usługi, jeśli na dachu nie ma odpowiednich zabezpieczeń. Kominiarz może odmówić wejścia na dach, na którym nie zamontowano osprzętu dachowego.

Poza przeglądami kominiarskimi wykonywanymi przez osoby uprawnione, od czasu do czasu do komina powinni zajrzeć też domownicy. Warto to zrobić po zakończeniu sezonu grzewczego oraz przed jego rozpoczęciem. Może się bowiem okazać, że w okresie letnim do nieużywanego komina dostało się sporo zanieczyszczeń. Nawet jeśli w kominie znajduje się specjalna siatka, to na jej powierzchni mogły osadzić się liście, gałązki, ptasie pióra i odchody. Do większości kominów można dostać się bezpośrednio z połaci dachowej, ale nie jest to wygodne. Gdy komin jest wyższy, staje się właściwe niemożliwe. Dlatego też obok komina montuje się ławy kominiarskie, na których można równo i stabilnie stanąć.

Czyszczenie rynien i sprawdzanie stanu połaci dachowej

Montaż osprzętu dachowego wskazany jest nie tylko ze względu na przeglądy kominiarskie. Na dach należy wejść także po wystąpieniu gwałtownej nawałnicy, by skontrolować, czy połać dachowa nie została uszkodzona i naprawić ewentualne usterki. Jeżeli obawiamy się, że dach przecieka, gdyż na suficie tworzą się nieestetyczne przecieki, również powinniśmy poszukać źródła problemu. Na dach wchodzi się również w celu wyczyszczenia zabrudzeń (zdarza się, że w zaciemnionych i wilgotnych miejscach dach porasta mech) czy usunięcia zalegających w półrynnach liści. Rynny można wyczyścić również z drabiny, ale w przypadku bardzo wysokich budynków jest to trudne.