Pellet czy warto – zalety ogrzewania pelletem

Wybór metody ogrzewania to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką musza podjąć inwestorzy planujący budowę domu. Trzeba to zrobić możliwe najwcześniej, by w trakcie prac budowalnych móc przystosować budynek do wybranego systemu grzewczego, w odpowiednim miejscu usytuować kotłownię, przewody kominowe czy przed zalaniem posadzek wykonać instalację ogrzewania podłogowego. Trudno jednoznacznie określić, która metoda ogrzewania cieszy się obecnie największym zainteresowaniem. Żadna nie jest całkowicie wolna od wad, choć da się wymienić kilka, które mają zdecydowanie najwięcej zalet. O takich właśnie zaletach czytamy, wpisując w wyszukiwarkę frazę pellet czy warto.

Instalacja grzewcza a komfort użytkowania budynku

Instalacja grzewcza budynku mieszkalnego ma ogromny wpływ na komfort użytkowania prywatnych pomieszczeń. W domu chcemy czuć się swobodnie i bezpiecznie, dlatego metoda ogrzewania nie powinna zbyt mocno absorbować domowników, ani tym bardziej budzić obaw o bezpieczeństwo. Ponadto powinna bez trudu utrzymywać pożądaną temperaturę, nawet jeśli dom przez dłuższy czas będzie stał pusty.

Łatwa obsługa kotłów grzewczych

Instalacja grzewcza zapewnia przyjemne ciepło, niekiedy odpowiada również za podgrzewanie wody użytkowej. Ciepło w domu da się pozyskać na wiele sposobów, ale nie zawsze będzie to równie bezproblemowe. Dziś nie chcemy w domu instalacji grzewczych, które wymagają ciągłej obecności domowników i pilnowania ognia. Coraz rzadziej buduje się domy, w których żyją rodziny wielopokoleniowe. W przeszłości, nawet jeśli większość domowników wychodziła do pracy czy szkoły, w domu pozostawali dziadkowie, którzy od czasu do czasu mogli dorzucić do paleniska drewno czy bryłę węgla. Dziś takie rozwiązanie niewiele osób satysfakcjonuje, a wręcz uznawane jest za wyjątkowo uciążliwe. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się kotły grzewcze, które przez długi czas funkcjonują bezobsługowo. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są tutaj kotły na biomasę. Dlatego też, odpowiadając na pytanie pellet czy warto, koniecznie należy podkreślić, że warto z powodu tego, że korzystanie z kotłów na pellet jest wyjątkowo wygodne.

Pellet czy warto – czysta kotłownia i czyste powietrze

Wśród zalet ogrzewania pelletem należy również wymienić możliwość zachowania porządku i czystości w kotłowni. Nawet jeśli to tam składujemy opał, kotłownia pozostaje czysta. Pellet nie brudzi i nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu. Poza tym pakowany jest w wygodne worki o wadze 15 kg każdy, co sprawia, że jest łatwy w transporcie i przechowywaniu. Można go układać warstwowo i w razie potrzeby szybko przesypać do pojemnika na pellet.

Odpowiadając na pytanie pellet czy warto, koniecznie należy wspomnieć o kwestii ekologii. Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, wytwarzane ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Drewno uznaje się za surowiec odnawialny – w przeciwieństwie do złóż węgla czy ropy, drzewa odrastają, choć wymaga to czasu. Ponadto należy dodać, że proces spalania dobrej jakości pelletu nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest ograniczona do minimum, natomiast emisja dwutlenku węgla równa zeru.