Pellet – wydajność paliwa w domowym piecu

Decyzja o tym jakie paliwo będzie ogrzewać nasz dom nie należy do najprostszych. Tym bardziej, że koszt pieca to spora inwestycja. Decyzja przeważnie zapada pomiędzy dwoma paliwami – są nimi ekogroszek oraz pellet. Wydajność wydaje się tutaj kluczowym czynnikiem decyzyjnym, ale zdecydowanie warto też zwrócić uwagę na dostępność i jakość oferowanych paliw. Niemniej istotnym kryterium będzie też wpływ spalanego paliwa na środowisko naturalne, a także koszty związane z eksploatacją.

Jak powstają paliwa do zastosowania w domowych piecach?

Jednym z popularniejszych paliw jest pellet. Wydajność tego paliwa jest całkiem spora. Pellet powstaje jako uboczny produkt podczas produkcji elementów drewnianych. Jest to więc materiał ekologiczny i w 100% odnawialny, zdecydowanie mniej szkodliwy dla środowiska od tradycyjnego węgla. Formę właściwą pellet uzyskuje w procesie technologicznym, ma on odpowiedni skład i wymiary.

Drugim rodzajem paliw do stosowania w domowych piecach jest ekogroszek. Jest on odpowiednio selekcjonowany, dzięki czemu mniej szkodliwy dla środowiska niż węgiel. Wprawdzie jego spalanie emituje do atmosfery szkodliwe gazy, to jednak nieporównywalnie mniej niż wspominany już węgiel.

Zarówno zastosowanie pelletu, jak i ekogroszku jest podobne – służą one do spalania w nowoczesnych piecach podajnikowych, w celu ogrzania domu, a często także wody. Zadaniem pieców podajnikowych jest podniesienie efektywności różnych źródeł energii. Jest to kluczowa sprawa, dlatego że to właśnie wspomniana efektywność stanowi decyzyjny czynnik o możliwości przystąpienia do programów, które wiążą się z dofinansowaniem wymiany kotłów o starych technologiach na nowe, ekologiczne piece.

Jakie są właściwości pelletu i ekogroszku?

Warto zwrócić już na wstępie uwagę na wilgotność paliw, zarówno pelletu jak i ekogroszku. Zwraca się uwagę na to, że w 25 kg worku z ekogroszkiem, którego wilgotność ma wynosić 20%, aż 5 kg paliwa to woda. Ta eliminowana jest podczas palenia, to znowuż źle wpływa na elementy pieca i całego systemu grzewczego, które wykonane są z metalu. Dla porównania – wilgotność pelletu w worku o tej samej masie 25 kg wynosi zaledwie 6-8%.

Zwróćmy teraz uwagę na samą efektywność obu paliw. Piec na ekogroszek musi pracować non stop, bez żadnych przerw, co oznacza że proces spalania jest nieprzerwany, a paliwo musi być regularnie dokładane. Wiąże się to z tym, że będziemy potrzebowali więcej paliwa niż w przypadku pieca na pellet. Ten można włączać i wyłączać w razie potrzeb. Wprawdzie ekogroszek jest bardziej kaloryczny, to jednak zużywamy go więcej, ze względu na to, że nawet 1/5 to popiół. Natomiast pellet, który jest mniej kaloryczny ma wyższą wydajność cieplną. Suma summarum koszt ogrzewania będzie podobny w obu przypadkach z jedną różnicą. Pellet jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku, ale też wygodniejszy w użytkowaniu m.in. ze względu na to, że wystarczy raz na trzy dni uzupełnić podajnik, samo czyszczenie urządzenia z popiołu też wydaje się prostsze.