Piec na gaz – dlaczego warto postawić na ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie domów gazem nie jest niczym nowym, choć trzeba przyznać, że z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dlatego, że dziś z gazu mogą korzystać nie tylko właściciele budynków znajdujących się w pobliżu gazociągu miejskiego, ale również ci, których dom stoi na działce na tyle dużej, by mógł zmieścić się tam zbiornik na gaz płynny. Piec na gaz to wygoda użytkowania, a przy tym ogrzewanie gazowe jest tańsze niż ogrzewanie prądem.

Ogrzewanie gazem a ekologia

W ostatnich latach nie milkną dyskusje na temat smogu, przyczyn jego powstawania i metod walki z tym niekorzystnym zjawiskiem. Wszyscy wiemy, że powinniśmy troszczyć się o jakość powietrza, ale nie wszyscy wiemy, jak się za to zabrać. Jednym z rozwiązań, które może wspomóc walkę ze smogiem jest wymiana starych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne. Nowoczesne metody ogrzewania są nie tylko znacznie wygodniejsze dla domowników, ale też nie wpływają negatywnie na jakość powietrza. Dodatkowo wymiana źródeł ciepła może być dofinansowana z programów rządowych.

Osoby, którym nie jest obojętna kwestia czystości powietrza, mogą wybierać wśród kilku rekomendowanych rozwiązań, a jednym z nich jest piec na gaz. Omawiając temat piec na gaz zalety, nie sposób nie wspomnieć, że paliwo to spala się całkowicie, nie pozostawia popiołu ani sadzy. Tym samym nie ma mowy o powstawaniu bezużytecznych odpadów.

Piec na gaz – gaz ziemny a gaz płynny

Ci, którzy chcą ogrzewać dom gazem, nie zawsze mają możliwość wykonania przyłącza do istniejącego gazociągu. Po pierwsze w pobliżu może nie być gazociągu, po drugie wykonanie takich robót wymaga pozwolenia na budowę, a żeby takie pozwolenie uzyskać, należy spełnić określone przepisami warunki. Alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny, dostarczany w specjalnych zbiornikach, które ustawia się na działce, na której stoi budynek. Zbiornik na gaz płynny LPG należy zatankować przynajmniej raz w roku, raz w roku należy zrobić również przegląd instalacji gazowej.

Koszty ogrzewania gazowego

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania gazowego, wiele zależy od tego, jaką powierzchnię planujemy ogrzewać i jaką temperaturę uznajemy na optymalną. Pod uwagę należy wziąć również koszty początkowe. Może zdarzyć się tak, że ustawienie zbiornika na gaz płynny będzie opcją tańszą niż wykonanie przyłącza do gazociągu. Poza tym na koszt ogrzewania gazowego wpływa również to, jaki piec na gaz użytkujemy. Do wyboru są kotły tradycyjne, kotły kondensacyjne oraz kotły pulsacyjne. Kotły tradycyjne są najtańsze, jednak jeśli porównamy je z kotłami pulsacyjnymi, to zużycie gazu w przypadku tych ostatnich będzie zdecydowanie niższe.

Piec gazowy – wygodne ogrzewanie

Korzystanie z pieców gazowych jest niezwykle wygodne. Piec na gaz nie wymaga kontrolowania paleniska i dorzucania opału. Nie ma potrzeby wydzielania osobnych pomieszczeń na składowanie drewna czy węgla. Ogrzewanie gazowe jest też metodą bardzo czystą. W przeciwieństwie do węgla gaz nie wytwarza trudnego do zmycia osadu. Ogrzewanie gazowe to komfort, na który może sobie pozwolić coraz więcej polskich rodzin.