Przegląd komina – co jest ważne

Bezpieczny dom

kominyNa co dzień większość  z nas tak naprawdę nie do końca troszczy się o własne bezpieczeństwo. Z różnych względów najpierw troszczymy się o to czy możemy paść ofiarą ataku terrorystycznego czy zginiemy w wypadku samochodowym, a zapominamy o podstawowych elementach bezpieczeństwa, takiego zwykłego bezpieczeństwa na co dzień. Jednym z takich elementów jest z pewnością nasz dom i jego bezpieczeństwo. Na bezpieczeństwo naszego domu składa się szereg bardzo ważnych czynników, które odgrywają naprawdę bardzo duża rolę. Mowa tutaj przede wszystkim o takich kwestiach jak: instalacje grzewcze, instalacje elektryczne, instalacje wodno-kanalizacyjne, konstrukcja nośna domu, urządzenia i ich bezpieczeństwo, dach, komin.

To właśnie o tym ostatnim elemencie bardzo często się po prostu zapomina. Dlaczego przegląd i czyszczenie komina bardzo często faktycznie schodzi po prostu na dalszy plan? Po pierwsze, wiele osób troszczy się o stan techniczny tego co widzi, o kominie zapominamy już w chwili wejścia do domu. Po drugie, przegląd komina wydaje nam się czymś abstrakcyjnym, w końcu sami go raczej nie zrobimy, a  kominiarz to taka dziwnie wyglądająca postać. Po trzecie, przegląd komina sprawia takie wrażenia jakby mógł zostać wykonany tylko raz i w ten sposób gwarantował nam faktyczne bezpieczeństwo. Niestety pomijanie tej podstawowej czynności, która powinna być dokonywana przynajmniej dwa razy w roku może mieć naprawdę bardzo poważne konsekwencje dla naszego życia. Jeśli komin nie jest regularnie badany i czyszczony może dojść do zapalenia sadzy czy w ogóle do poważnych uszkodzeń, w efekcie do pożaru i poważnego niebezpieczeństwa osób znajdujących się w domu.

Przegląd komina

sprawdzanie kominaZdecydowanie najlepiej będzie gdy przegląd komina i jego ewentualne czyszczenie będzie dokonywane tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a także tuz po jego zakończeniu. Przegląd komina powinien być dokonywany przez kwalifikowanego kominiarza, najlepiej z doświadczeniem. Ważne jest także to jaki sprzęt będziemy faktycznie wykorzystywali w takim przeglądzie – bez właściwych narzędzi nie ma w zasadzie mowy o tym aby przegląd i czyszczenie przyniosły spodziewany skutek. Nie zapominajmy także o fakcie, że liczy się również bezpieczeństwo samego kominiarza, który takiego przeglądu dokonuje. Tutaj niezastąpione mogą się okazać odpowiednie ławki i zabezpieczenia dachowe, które pomogą kominiarzowi w sprawnym poruszaniu się po dachu.

Jeśli nie wiemy gdzie taki sprzęt nabyć możemy zapytać samych kominiarzy lub po prostu poszukać informacji online. Co więcej w sieci istnieje szereg sklepów, które oferują właśnie tego typu sprzęt. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *