Przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski

O konieczności dokonywania regularnych przeglądów kominiarskich mówi się nieustannie, a szczególnie, gdy nadchodzą chłodniejsze dni i coraz więcej osób uruchamia ogrzewanie. Oczywiście przygotowania do sezonu grzewczego powinny odbyć się znacznie wcześniej, np. latem. Jesienią powinniśmy spać spokojne ze świadomością, że instalacje grzewcza jest sprawna, a przewody kominowe drożne i w każdej chwili możemy rozpalić w piecu. Wykonany o czasie przegląd kominiarski daje poczucie bezpieczeństwa.

Kto może dokonać przeglądu komina?

Przegląd kominaNa kwestiach związanych z bezpieczeństwem nie warto oszczędzać, dlatego wykonanie przeglądu kominiarskiego należy zlecić profesjonaliście. Taka osoba sprawdzi drożność przewodów kominowych, ale także stan techniczny komina. Oceni również, czy konieczne jest czyszczenie.

Zatrudniając profesjonalistę mamy pewność, że cała procedura przebiegnie w prawidłowy, bezpieczny i skuteczny sposób, a niedrożny komin nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia domowników.

Przegląd kominiarski – jak często?

Kontrole kominiarskie powinny odbywać się co roku, nawet wtedy, gdy naszym zdaniem nic złego się z kominem nie dzieje. Jeżeli się dzieje, kominiarza wzywamy natychmiast, nie czekając na termin badania okresowego.

Obowiązek wykonywania przeglądów kominowych wprowadzono ustawą o prawie budowlanym w 1994 roku. Niestety nadal wiele osób nie przestrzega przepisów. Tymczasem kontrola kominiarska zapobiega zaczadzeniom i pożarom. Cała procedura nie jest szczególnie skomplikowana. Kominiarz usuwa z kominów dymowych zanieczyszczenia, takie jak sadze i smoła. Sprawdza też przewody spalinowe i wentylacyjne, które należy oczyścić z pajęczyn i ptasich gniazd.

Wszelkie zanieczyszczenia kierowane są ku dołowi, a następnie usuwane przez otwór rewizyjno-wyczystny. Kominiarz używa do tzw. narzędzi kominiarskich. Jeśli komin jest już drożny, może przejść do sprawdzenia funkcjonowania urządzeń podłączonych do komina.

Bezpieczne wykonanie czynności na dachu

Kominiarz zaczyna pracę od wykonania czynności na dachu. Oczywiście osoba wykonująca ten zawód ma doświadczenie w poruszaniu się po dachach budynków, jednak warto, by właściciele tychże budynków we własnym zakresie zadbali o poziom bezpieczeństwa. Wskazany jest zatem montaż stopni kominiarskich, a także ławy kominiarskiej. Stopnie montuje się w równych odległościach – odstępy nie powinny być ani zbyt małe, ani zbyt duże, a takie, by osoba dorosła mogła swobodnie stawiać stopy. Z kolei ławę kominiarską montuje się bezpośrednio przy kominie. Kominiarz może na nią wejść i stabilnie stanąć, dzięki czemu ma lepszą widoczność, a wykonanie wszelkich czynności jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *