Pustaki betonowe i ceramiczne

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych materiałów budowlanych, z których mogą powstać zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do najpopularniejszych materiałów budowlanych należą pustaki, które dzięki procesom wiązania i twardnienia uzyskują określoną wytrzymałość mechaniczną już na etapie produkcji. Najczęściej wykorzystuje się wyroby betonowe i ceramiczne, których właściwości fizyczne, ale i wygląd nieco się różnią.

Pustaki betonowe – charakterystyka produktu

Wytrzymałość pustaków betonowych uzależniona jest od jakości betonu, jaki został wykorzystany do ich produkcji. Z kolei jakość betonu uzależniona jest zarówno od jakości cementu, żwiru, jak i proporcji użytych składników. Pamiętajmy, że beton betonowi nierówny, ale jeżeli postawimy na wyroby z betonu wysokiej jakości, możemy mieć pewność, że jedną z najważniejszych cech zakupionych pustaków będzie ich wysoka wytrzymałość.

Wśród innych zalet tego rozwiązania należy wymienić to, że stawiając ściany z pustaków betonowych, unikniemy konieczności stosowania zaprawy. Poza tym pustaki betonowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dobierzemy produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Pustaki ceramiczne – cechy charakterystyczne

Pustaki ceramiczne powstają tak samo, jak cegły ceramiczne, ale są od nich większe i posiadają otwory o zróżnicowanym układzie. Dostępne są także pustaki ceramiczne z otworami przygotowanymi pod wykonanie przewodów dymowych.

Wyroby ceramiczne są lekkie, a dzięki odpowiednio wyprofilowanym powierzchniom bocznym oraz wykluczeniu konieczności stosowania spoin pionowych, łatwe w łączeniu. W ich przypadku często wykorzystuje się zaprawy do murowania na sucho, a zatem wykonywanie prac budowlanych nie jest skomplikowane ani uciążliwe.