Remont schodów – jak szybko go przeprowadzić?

Schody pełnią w domu bardzo ważną funkcję. Bez nich wygodna komunikacja pomiędzy kondygnacjami budynku nie byłaby możliwa. Schody umożliwiają szybkie, komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się w górę i w dół, a także przenoszenie różnorodnych przedmiotów. Poza tym pełnią funkcję dekoracyjną. Nie bez powodu jako materiał na schody wykorzystuje się drewno egzotyczne, efektowny marmur czy pięknie połyskującą stal nierdzewną. Niestety, po wielu latach intensywnego użytkowania, schody mogą ulec zniszczeniu. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni drewnianych, które nie były odpowiednio pielęgnowane. Jak szybko przeprowadzić remont takich schodów?

Jak dbać o powierzchnie drewniane?

Właściwy materiał na schody spiralne i inne

Zacznijmy od początku, a więc od przygotowania materiału do budowy schodów drewnianych. Nie każde drewno jest materiałem właściwym. Drewno konstrukcyjne powinno być twarde i wyróżniać się wysoką odpornością na powstawanie odkształceń. Nie chodzi przecież o to, by po pewnym czasie użytkowania stopnie się wygięły, albo wytarły na brzegach tak bardzo, by powstały nieestetyczne wgłębienia. Dlatego wybieramy drewno zwarte i twarde, najlepiej buk albo dąb, świetnie sprawdza się też drewno egzotyczne.

Drewno musi być zdrowe, wolne od pleśni i zabrudzeń, których nie da się usunąć i które mogłyby zmienić właściwości drewnianej powierzchni. Ponadto należy je zabezpieczyć przed działalnością szkodników, przed wilgocią i pleśnią. Dopiero tak przygotowany materiał można wykorzystać do budowy schodów. Oczywiście potem ważne jest, by schody zostały pokryte odpowiednimi środkami, niezależnie od tego, czy mówimy o olejach, bejcach czy lakierach. Powstała warstwa powinna być trwała i dobrze chronić drewno przed działaniem szkodliwych czynników. Oczywiście powinna też podkreślić efektowny wygląd drewnianej powierzchni.

Mycie i pielęgnacja drewnianych powierzchni

Osoba lub firma, która zajmuje się montażem schodów, albo oferuje gotowe schody modułowe czy też schody spiralne do samodzielnego montażu, powinna dokładnie wyjaśnić, jak dbać o drewniane stopnie. Zdecydowanie warto przestrzegać zaleceń producenta, czyścić schody zgodnie ze wskazówkami i w odpowiednim czasie ponownie pokrywać ich powierzchnię zalecanymi preparatami. Jeśli będziemy z tym zwlekać, może okazać się, że stara powłoka jest już na tyle zużyta, że konieczne będzie całkowite jej usunięcie. Co w takiej sytuacji? Jak szybko przeprowadzić remont tak zniszczonych schodów?

Schody kręcone – szybki remont

Schody spiralne składają się z metalowej konstrukcji, metalowej balustrady i drewnianych stopni. Najwięcej pracy wymaga oczywiście odnawianie stopni. Jeśli są bardzo zniszczone, wskazane jest dokładne szlifowanie powierzchni, tak by dotrzeć do czystego drewna. Następnie uzupełniamy ewentualne ubytki dobrej jakości szpachlą do drewna i przystępujemy do nakładania preparatów ochronnych. Ważne, by nakładać preparaty, które ze sobą współgrają, w przeciwnym razie możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i drewno będzie się łuszczyć.