Remont w mieszkaniu – wyburzanie ścian

Wyburzanie ścian bardzo często stanowi początkowy etap generalnego remontu mieszkania. Aranżacja starych pomieszczeń do nowej rzeczywistości wymaga podjęcia radyklanych kroków, ale warto podjąć ten trud, by w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się elegancko urządzonym, funkcjonalnym i komfortowym mieszkaniem.

Wyburzanie ścian pod okiem specjalisty

Właściwie każdą ścianę działową da się wyburzyć w całości lub części. Oczywiście nie zawsze dotyczy to ścian nośnych, na których opiera się konstrukcja budynku, choć w nich również wykonuje się nowe otwory na dodatkowe drzwi czy okna. Co do zasady, wyburzanie ścian zawsze powinno się odbywać pod okiem specjalisty, bo tylko osoba z doświadczeniem i stosowanymi kwalifikacjami jest w stanie przewidzieć, czy i w jakim stopniu planowane prace wpłyną na konstrukcję budynku.

Na samym początku konieczne jest zatem określenie, z jakiego typu ścianą mamy do czynienia – czy jest to ściana nośna, czy działowa. Wyburzanie ścian działowych zwykle nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji i nie wymaga odrębnego projektu, mimo to przed przystąpieniem do prac, warto skonsultować się z architektem lub inżynierem budownictwa.

Wyburzanie ścian a pozwolenie na budowę

W przypadku wyburzania ścian nośnych ustne konsultacje nie są wystarczające. To jedynie pierwszy etap, który pozwoli na wydanie opinii, czy takie wyburzanie w ogóle jest możliwe. Jeżeli decyzja jest pozytywna, należy przystąpić do wykonania projektu przebudowy, a następnie zgłosić się do urzędu po pozwolenia na wykonanie planowanych robót. Wniosek o wydanie pozwolenia składa osoba, która jest właścicielem budynku, bądź dysponuje prawem do zarządzania obiektem.