Schody kręcone i ich zalety

Montaż schodów kręconych w budynkach mieszkalnych podyktowany jest wieloma czynnikami. Zazwyczaj właścicielom budynków zależy na zachowaniu wolnej przestrzeni przy jednoczesnym zapewnieniu wygodnego dostępu na wyższą kondygnację budynku. Wiele osób wybiera schody kręcone również ze względu na ich efektowny wygląd.

Schody kręcone – garść informacji

Schody kręcone to nic innego jak stopnie ułożone na planie koła w kształt spirali. Schody cały czas zakręcają, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, a zapewniają dość wygodne wejście na górę, co stanowi ich najważniejszą zaletę. Nie trudno się domyśleć, że gdybyśmy chcieli zamiast nich postawić schody proste o tak samo łagodnym wejściu, zajęłyby znaczą powierzchnię, a nawet mogłyby się nie zmieścić w danym pomieszczeniu. Dlatego też, chcąc zaoszczędzić miejsce w pokoju, utrzymać funkcjonalność wnętrza, jak i samych schodów, montuje się schody kręcone.

Stopnie schodów spiralnych montowane są wokół słupa, z drugiej strony zaś zabezpiecza je barierka, która wzmacnia całą konstrukcję, zapewnia bezpieczeństwo i stabilne oparcie osobom przemieszczającym się po schodach, a także pełni funkcję dekoracyjną. Słup musi się znaleźć w środku otworu stropowego. To, jak szeroki otwór przygotujemy, determinuje średnicę schodów kręconych.

Wykonanie schodów kręconych

W przeciwieństwie do schodów żelbetonowych, schody spiralne wykonuje się po zakończeniu brudnych prac budowlanych w budynku. To sprawia, że mamy nieco więcej czasu na podjęcie decyzji, skąd i jakie schody zamówimy. Niekiedy wizja domowników, którzy widzą już ściany i otwory okienne, znacznie różni się od tej, jaką mieli, gdy budowa ruszała. Dlatego też dodatkowy czas na podjęcie decyzji jest bardzo cenny.

Gdzie zamawiać schody kręcone? Możliwości jest kilka. Możemy zdecydować się na zakup gotowych schodów w sklepie oferującym takie produkty bądź podjąć współpracę z producentem schodów modułowych. Schody modułowe cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością, bo dają wiele możliwości aranżacyjnych, a przy tym są produktem atrakcyjnym cenowo i dostępnym niemal od ręki. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykonanie schodów spiralnych na indywidualne zamówienie. W tym przypadku czas oczekiwania jest zwykle najdłuższy, trudno też wyobrazić sobie, czy efekt końcowy rzeczywiście nas zadowoli.

Schody kręcone wykonuje się najczęściej z połączenia drewna i metalu, niekiedy również szkła. Słup i barierki są metalowe, a stopnie drewniane, dopuszczalne są również przeszklenia w balustradzie.

Efektowny wygląd schodów spiralnych

Ogromną zaletą schodów kręconych jest ich wygląd. Schody te posiadają bardzo lekką konstrukcję, niemal wiszą w powietrzu, co sprawia, że nawet nieduże pomieszczenie zyskuje lekkość i przestronność. Schody spiralne dekorują wnętrze, nadają mu niepowtarzalnego charakteru.